Alfa daha çok hisse istiyor

Rus ekonomi gazetesi Vedomosti, yatırım şirketi Alfa Group'un Turkcell'in yüzde 27'sinden daha fazla hissesini satın almak istediğini iddia etti.

MOSKOVA - Rus ekonomi gazetesi Vedomosti, yatırım şirketi Alfa Group'un Turkcell'in yüzde 27'sinden daha fazla hissesini satın almak istediğini iddia etti. Çukurova Grubu'na Turkcell için teklif verdiği öne sürülen Alfa'nın yüzde 27.2 oranında hisse için 3.3 -3.4 milyar doları da gözden çıkardığı belirtiliyor. Vedomosti haberinde, görüşmelere yakın kaynağın Çukurova Grubu'nun Turkcell'i satmaktan vazgeçmesinin yaratacağı sıkıntının altından kalkamayacağını söylediğini kaydetti.
'Etkin şekilde hazırlanıyor'
Haberde, görüşmelere yakın bir başka kaynak da Alfa Group'un işlemi tamamlamak için çok etkin bir şekilde hazırlandığını söyledi. Alfa Group'un en büyük hissedarı, Forbes dergisince Rusya'nın en zengin ikinci kişisi olarak gösterilen Mikhail Fridman. Vedomosti, Alfa'nın telekom biriminin başkan yardımcısı Kirill Babayev'in, konuya ilişkin herhangi bir yorumda bulunmadığını yazdı.
Rusya'nın üçüncü büyük cep telefonu işletmecisi MegaFon'da, TeliaSonera'nın yüzde 35.6, Telekominvest'in yüzde 31.3, Alfa Group'un iştiraki CT Mobile aracılığıyla yüzde 25.1 ve IPOC International Growth Fund'un yüzde 6.5 payları bulunuyor. TeliaSonera'nın Telekominvest'te sahip olduğu yüzde 26 payla birlikte MegaFon'daki dolaylı ve doğrudan toplam payı yüzde 43.8 oluyor. MegaFon'daki hissesi ile ilgili olarak Alfa, diğer ortaklarla uzunca bir süredir anlaşmazlık içinde bulunuyor. Alfa tüm kontrolü tümden ele geçirmek isterken, TeliaSonera buna karşı çıkıyor.
TeliaSonera ikinci büyük ortak
Alfa'nın kontrolü ele geçirmek için Çukurova'ya ait Turkcell hisselerini alması yetmiyor. Şirketi kontrol için satıştan sonra Çukurova'nın patronu Mehmet Emin karamehmet'in elinde kalacağı belirtilen yüzde 13.5 hisse ile bir miktar hisse daha alması gerekiyor. Yüzde 6 civarında hissesi kuruculardan Murat Vargı grubuna ait olan Turkcell'in yüzde 16.38'i ise halka açık.