'Alfa siyasi destekle geldi'

Rus Nezavisimaya gazetesi Rus Alfa şirketinin Türkiye ve Rusya'da sağladığı üst düzey siyasi destek sayesinde Türk cep telefonu piyasasına girdiğini iddia etti.

MOSKOVA - Rus Nezavisimaya gazetesi Rus Alfa şirketinin Türkiye ve Rusya'da sağladığı üst düzey siyasi destek sayesinde Türk cep telefonu piyasasına girdiğini iddia etti. Liberal eğilimli gazetenin haberine göre, Turkcell hisselerini almak isteyen İskandinav TeliaSonera'nın Çukurova Grubu ile yaptıkları sözleşmeyi kasıtlı olarak bozmakla suçladığı Alfa'ya karşı dava açmaya hazırlandığı kaydedildi. TeliaSonera'nın yaptığı açıklamada, Alfa Grubu'nun girişimi yüzünden Çukurova'nın TeliaSonera ile anlaşmadan çekilmeye mecbur bırakıldığı ileri sürülen haberde, şunlar kaydedildi:
"TeliaSonera bu ifadeyle Alfa'nın galiba Türkiye'ye siyasi baskı yapıldığını kastediyor. Bu yılın temmuz ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan'la buluşmasında Alfa Grubu'nun uygun şartlar yaratılması halinde Türk ekonomisine 3 milyar dolardan fazla yatırım yapmaya niyetli olduğunu, böylesine büyük planları olan şirketin elbette siyasi destek ve garanti isteyeceğini belirtmişti. Galiba, Alfa böyle bir desteği aldı."
'Çağrı muafiyeti var'
Aton adlı Yatırım Şirketi Uzmanı Yelena Bajenova da Türk hükümetinin Alfa'yı küçük hissedarların hisselerini satın alma zorunluluğundan kurtardığını savunarak şunları kaydetti: "Kuşkusuz, bu çok olumlu. Aksi halde küçük ortakların hisselerini satın almak için Alfa'ya birkaç milyar dolar daha gerekecekti. Alfa'nın bu başarısını sadece Rus makamlarından aldığı desteğe bağlamak doğru değil. Alfa, bu sözleşmeye hem mali hem de hukuki açıdan iyi hazırlandı."
Alfa yöneticileri artık Kremlin'de
Alfa'nın Kremlin ile çok iyi ilişkileri olduğunu da vurgulayan Bajenova, "1990'lı yılların sonunda Alfa-Bank Yönetim Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı olan Vladislav Surkov, bugün Devlet Başkanı'nın (Putin'in) Genel Sekreter Yardımcısı. Alfa-Bank'ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandr Abramenkov da şimdi Rusya Devlet Konseyi Sekreteri görevinde" denildi.