Alfa 'tanıtım turu'na geldi

Turkcell'e sağlayacağı 3.3 milyar dolarlık finansman paketi karşılığında ortaklık hakkını elde edecek olan Rus Alfa Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mihail Fridman, yatırımın tamamen şirketin kendi özkaynaklarından karşılanacağını açıkladı.

ANKARA - Turkcell'e sağlayacağı 3.3 milyar dolarlık finansman paketi karşılığında ortaklık hakkını elde edecek olan Rus Alfa Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mihail Fridman, yatırımın tamamen şirketin kendi özkaynaklarından karşılanacağını açıkladı. Fortune dergisine göre Rusya'nın en zengin işadamlarından olan Fridman, "Bu işbirliğinde sadece para değil, piyasa bilgilerini yatırmış olacağız. Bu sinerji, çok büyük etki yaratacak" dedi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ankara'da tanıtım turuna çıkan Rus Alfa Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mihail Fridman ve beraberindeki heyeti kabul etti. Fridman, kabulde yaptığı konuşmada, "Bizim yatırımımız iki ülke için de işbirliğini daha da güçlendirecek. Türk-Rus ilişkilerini daha da geliştirecek" diye konuştu.
'Kontrol Türklerde'
Turkcell'in kontrolünün Türk şirketinde kalacağını kaydeden Fridman, şöyle devam etti: "İşbirliğinin pozitif yanı Çukurova grubunun devlete borcunu kapatmasına imkân tanıyacak olması. Biz, Rus telekomünikasyon şirketinin de sahibiyiz. Türk telekomünikasyon şirketiyle işbirliği daha da geliştirilecek. Bakan Tüzmen'in şahsında, Türk hükümetinin bu işbirliğine olumlu yaklaşması da bizi mutlu ediyor."
Fridman, "Turkcell ile işbirliğiniz TeliaSonera ile güç mücadelesi olarak algılanıyor" yorumu üzerine "Bu bir teori. İşbirliğini, yatırımı kendi içinde avantaj olarak görüyoruz. Bu işbirliğinde sadece para değil, piyasa bilgilerini de yatırmış olacağız. Bu sinerji büyük etki yaratacak" diye konuştu. Fridman, bugün (dün) Rusya'ya döneceklerini, birkaç hafta sonra tekrar Türkiye'ye gelebileceklerini söyledi. Bu arada Turkcell'in İran'ın ikinci özel cep telefonu lisans ihalesine katılmak için kurduğu konsorsiyumdaki payını azaltmayı kabul etmesi üzerine İran, şirketin lisans sürecine yeniden kabul edildiğini açıkladı.
Rusya'dan tam destek
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Alfa Grubu'nun Turkcell yatırımının önemli olduğunu vurgularken, "Türkiye açısından, yabancı sermaye girişi olarak en yüksek rakam olmuş olacak" dedi. Tüzmen, Alfa Grubu kabulündeki konuşmasında Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Piyotr Stegniy'nin kendisine, Alfa Grubu'nun Türkiye'de yapacağı yatırımla ilgili, Rus hükümetinin bu yatırımın arkasında olduğunu ilettiğini kaydetti. Tüzmen, Rusya'nın en önemli gruplarından Alfa'nın Türkiye'de yatırım kararı vermesinin son dönemde gerçekleştirdikleri istikrarlı çalışmaların sonucu olduğunu söyledi.