Alfa Turkcell'e dolaylı hissedar

Çukurova Holding ile Alfa Telecom, sözleşmelerin imzalanarak nihai muafiyet kararının verilmesi için dün SPK'ya başvurulduğunu açıkladı.

İSTANBUL - Çukurova Holding ile Alfa Telecom, sözleşmelerin imzalanarak nihai muafiyet kararının verilmesi için dün SPK'ya başvurulduğunu açıkladı. Açıklamaya göre, Turkcell İletişim'in ana hissedarı Turkcell Holding hisseleri üç aşamada Virgin Adaları'nda kurulu Çukurova Telecom Holdings Limited'e devredilecek. Alfa, hisse senedine dönüştürülebilir tahvilleri dönüştürecek ve bunun sonucunda Çukurova Telecom Holdings Limited'de Alfa yüzde 49, Çukurova Finance International Limited yüzde 51 pay sahibi olacak. Alfa'nın Turkcell'deki dolaylı hissedarlığı yüzde 13.22 olacak.
Alfa Telecom Turkey Ltd. de haklarının yüzde 13.22 dolaylı bir hisse edinme hakkı ile sınırlı olduğunu açıkladı. Ama gruba bağlı Alfa Telecom'un CEO'su Alexei Reznikoviç, Reuters'a şöyle demişti:
"Turkcell'deki hissemiz yazılı bir anlaşmayla tanımlanmıştır, (anlaşma) hisseye çevrilebilir tahvil olarak yapılandırıldı. İlk aşamada bu yüzde 13.22 olacak, ancak daha sonra alacağımız hisse oranı tam olarak yüzde 27 olacak".
Bu arada Çukurova yetkilileri, Turkcell'e Arap bir yatırımcının, Alfa Grubu'nunkinden yüzde 15 daha iyi bir teklifle talip olduğu haberlerini reddetti.