Ali Babacan: Bu bir devrimdir

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, TBMM'de görüşülmekte olan Sosyal Güvenlik Reformu'nun gerçek anlamda bir devrim olduğunu söyledi.

ANKARA - Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, TBMM'de görüşülmekte olan Sosyal Güvenlik Reformu'nun gerçek anlamda bir devrim olduğunu söyledi. Babacan,, 'Türkiye'de İşgücü Piyasaları ve İstihdam Yaratılması' konulu konferansta yaptığı konuşmada, AB'den ABD'ye tüm ülkelerin Sosyal Güvenlik reformuna gıpta ile baktıklarını söyledi.
Babacan, Türkiye'nin nüfusunun büyük bir kısmına hitap eden bu reformda çok geniş bir toplumsal mutabakat amaçladıklarını kaydetti. Türkiye'nin Sosyal Güvenlik Reformu çerçevesinde, pek çok ülkenin karşı karşıya kaldığı durumdan farklı bir yapıda olduğunu belirten Babacan, Türkiye'de daha genç bir nüfusun bulunduğunu, nüfusun ileride daha çok prim ödeme potansiyelinin olduğunu, AB'de ise nüfusun yaşlı olmasıyla, ülkelerin sosyal güvenlikte daha sert tedbirler aldıklarını anlattı.
'Haftaya Meclis'ten çıkar'
Murat Başesgioğlu da, tasarı ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Şimdi yapmazsak bunu ileride daha sert yapmak zorunda kalırız. Herkes bu reform tasarısına destek olmalı. Sadece bugünün değil, geleceğimizin sosyal refahı için de çok önemli bir tasarıdır." Başesgioğlu, sosyal güvenlik reformunun birinci ayağını oluşturan tek çatı tasarısının Meclis'ten geçmesinin ardından, ikinci ayak genel sağlık sigortası ve emeklilik yasasını da önümüzdeki hafta Meclis'ten çıkarma kararlılığında olduklarını söyledi.
'Tam bir uzlaşma yok'
Sosyal Güvenlik Reformu Tasarısı'nın hazırlanması sırasında sosyal taraflardan iletilen önerilerden yaklaşık yüzde 65'inin karşılandığını belirten Başesgioğlu, şöyle konuştu: "Makul görülen öneriler alınmıştır. Hiçbir önyargıya kapılmadan tasarıya monte edilmiştir. Şu anda noktası, virgülüne kadar bir uzlaşma yoktur. Hâlâ tarafların üzerinde rezerv koyduğu, itiraz ettiği maddeler var. Ama artık geldiğimiz nokta itibarıyla bu sınırı daha da aşarsak tasarının içini boşaltacağımızdan endişe ediyoruz.
Önemli parametrelerdeki değişiklikleri içeren itirazların kabulü halinde bu tasarının içi boşalmış olur.
O zaman 3.5 yıldır biz toplumu ve kamuoyunu boşa oyalamış oluruz. Belki de Cumhuriyet'ten bu tarafa reform kavramına, kelimesine en layık olan bu sosyal politika enstrümanımızı hiç kullanmayacak bir şekilde sadece yasalaşmış olarak kâğıt üzerinde bırakırız. Korkumuz budur. Yoksa, bir inat içinde değiliz."
'Sana ne ya... millet zengin'
Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin Tunceli'deki il toplantısında tasarının Meclis'teki görüşmelerini terk eden CHP'ye yüklendi. Erdoğan şöyle dedi: "CHP'yi anlamak mümkün değil. Bırakıp gidiyorlar. Millet seni parlamentodan kaçmak için değil, oturmak için gönderdi. Konuş, orada. Ama bunların konuşacak bir şeyi yok. İşleri kaçmak, onlar kaçacak biz kovalayacağız. İşimiz bu. Sana ne ya..: Genel Sağlık Sigortasına da 'hayır' diyorlar. Buna hayır denir mi? Maliyet çok yüksek diyorlar, sana ne ya... Bu millet çok zengin, sen yeterki hortumlara para aktarma."