Ali Babacan: Dünya Türkiye ile tanıştı

Devlet Bakanı Ali Babacan, 2005 yılı dış borçlanma programı kapsamında yılın ilk tahvil ihracının perşembe gecesi tamamlandığını belirterek, "Vadesi 20 yıl olan bu ilk tahvil ihracına 35'in üzerinde ülkeden, yaklaşık 13 milyar dolarlık talep geldi" diye konuştu.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, 2005 yılı dış borçlanma programı kapsamında yılın ilk tahvil ihracının perşembe gecesi tamamlandığını belirterek, "Vadesi 20 yıl olan bu ilk tahvil ihracına 35'in üzerinde ülkeden, yaklaşık 13 milyar dolarlık talep geldi" diye konuştu.
Devlet Bakanı Babacan, 2005 Finansman Programı ile 2004 gerçekleşmeleri konusunda, Hazine'de düzenlediği basın toplantısında, bu tutarın bugüne kadar yükselen piyasa ülke tahvillerine gelen en yüksek talep tutarlarından biri ve sadece Türkiye için bir rekor seviye olduğunu söyledi.
Diğer ülkelere bakıldığında bu rakamın, bu ülkeler içinde bile şimdiye kadar gelen en yüksek talep rakamlarından birisi olduğunu kaydeden Babacan, şöyle devam etti:
"Satış tutarı ise 2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Tahvilin kupon oranı 7.375 olmuştur, yatırımcıya getirisi yüzde 7.52'dir. Benzer vadedeki Amerikan hazine tahvilinin üzerine yaklaşık yüzde 2,8'lik bir risk primi vardır. Tahvile ilişkin tutar 24 Ocak Pazartesi günü Hazine hesaplarına girmiş olacaktır. Tahvilin anapara geri ödemesi de 5 Şubat 2025 tarihinde yapılacak. Bu 2 milyar dolarlık gerçekleşen satış tutarı da yine Türkiye Cumhuriyeti'nin bugüne kadar tek kalemde gerçekleştirdiği en yüksek ihraç tutarıdır. Toplam satışın yüzde 35'i ABD'den, yüzde 33'ü Avrupa'dan, yüzde 27'si Türkiye'den ve yüzde 5'i Asya ve diğer bölgelerdeki yatırımcılardan gelen talepleri karşılamak üzere satılmıştır. Yaklaşık olarak 350 kurumsal yatırımcı bu tahvilden satın aldı. Bu yatırımcılar arasında dünyanın önde gelen kurumsal yatırımcıları da önemli bir paya sahiptir. AB'nin 17 Aralık kararı sonrası yaptığımız bu ilk ihraca, daha önceden tahvil ihracına hiç yatırım yapmamış, daha önce portföyünde hiç Türkiye kâğıdı taşımamış ve dünya çapında bilinen, tanınan çok önemli kuruluşlar da ilgi göstermiş ve bu tahvillere teklif vermiş, satın almıştır. Böylece yatırımcı bazımız önemli ölçüde genişlemiş ve güçlenmiştir."