Ali Babacan: Obama sağlık reformunu yapamadı, biz yaptık

Ali Babacan: Obama sağlık reformunu yapamadı, biz yaptık
Ali Babacan: Obama sağlık reformunu yapamadı, biz yaptık
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan sağlık alınandaki hizmetlerden bahsederken, "Obama sağlık reformunu yapamadı, biz yaptık, annesi, parası olmadığı için ve hastanelerden sağlık hizmeti alamadığı için hayatını kaybetmiştir. Bunun acısını içinde yaşayan bir insan, bu reformu yapamadı" diye konuştu.

RADİKAL-Başbakan Yardımcısı Ali Babacan , 24 TV'de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ekonomide toparlanmaya paralel olarak eşitsizliğin çoğaldığını dile getiren Babacan, ABD'de toparlanmanın somut katkısının nüfusun sadece yüzde 1'i tarafından hissedildiğini ifade etti. ABD Başkanı Barack Obama'nın bu anlamda büyük sıkıntı içinde olduğunu anlatan Babacan, "Sağlık reformu yapmaya çalıştı ama parlamentodan geçiremedi ki kendi annesinin vefat nedeni budur. Annesi, parası olmadığı için ve hastanelerden sağlık hizmeti alamadığı için hayatını kaybetmiştir. Bunun acısını içinde yaşayan bir insan, bu reformu yapamadı. Biz Türkiye 'de bunları gerçekleştirdik. Hep gerçekçi olduk, asla popülizme kaçmadık" dedi.

'KUR HAREKETLERİNİN SEBEBİ YURT DIŞI'


Dünyadaki gelişmelerin yanı sıra seçim sürecinin ekonomiye etkisine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Babacan, dünya ekonomisinde son derece hareketli bir dönemin yaşandığını söyledi. Petrol fiyatları ve kurlarda iniş çıkışlar yaşandığını anımsatan Babacan, "Amerikan Merkez Bankasının (Fed) ne zaman , neyi yapacağının belli olmaması, bir yandan Avrupa Merkez Bankasının olanca gevşetici politikaları, avro/dolar çapraz kurunu çok hızlı hareket ettiriyor" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin de dışa açık bir ekonomi olarak bütün bu gelişmelerden az ya da çok etkilendiğini belirten Babacan, önemli olanın bu gelişmeler nedeniyle ekonominin kalıcı bir hasara uğramaması olduğunu dile getirdi. Serbest kur rejiminde kurun dalgalı bir seyir izlediğini vurgulayan Babacan, "Yılbaşından itibaren baktığımızda kur hareketlerinin önemli sebebi yurt dışı kaynaklı hareketlerdir" dedi.

'PİYASALAR ŞİMDİDEN GÖRDÜ'


Kur artışına yurt dışındaki hareketlerin yanı sıra ülke içindeki tartışmaların da sebep olduğunun altını çizen Babacan, "Son dönemdeki düşüş yine ağırlıklı dış kaynaklı ama Türkiye'de seçime doğru giderken istikrarın korunacağı, Türkiye'nin yeniden güçlü bir siyasi iradeyle devam edeceği beklentisi piyasalarda güçlenince o da hem faizler hem kur üzerinde yardımcı oldu" diye konuştu. Piyasaya seçim sonuçlarına ilişkin güven geldiğini anlatan Babacan, iktidarın güçleneceğine dair bir tablonun piyasalar tarafından şimdiden görülmeye başlandığını söyledi. Merkez Bankasına ilişkin bir soru üzerine de Babacan, "Merkez Bankasının ne yapıp ne yapmayacağı seçim beyannamemizde çok açık bir şekilde yazılı" ifadelerini kullandı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/136043013604303

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hala ne reformu - user390879

  Şu an paraya dayalı, Özel sağlık şirketlerinin eline düşmüş bir sağlık sisteminin içindeyiz. Sizden alınmıyor denilen ücretler yansıtma gibi başka yerlerden pek tabi çıkartılıyor. Üstüne üstlük Genel sağlık sigortası adı altında gençler almadıkları bir hizmetin ücretini ödüyorlar. Bunun ne si reform Allah aşkına.

  Bizde var - user1063299

  Sanki bizde hala ölen yok sizde olmayabilir ama halkta var

  obama yapamaz siz yaparsınız - user602473

  Obama annesini tedavi etmek için hastane bulamaz ama siz gerekirse butun hastaneleri satın alısınız yaparsız