Ali Babacan: Özel istihdam büroları AB müktesebatında var, bizden bu bekleniyor

Ali Babacan: Özel istihdam büroları AB müktesebatında var, bizden bu bekleniyor
Ali Babacan: Özel istihdam büroları AB müktesebatında var, bizden bu bekleniyor

Ali Babacan, ?Keşke işsizlerin de bir sendikası olsaydı da onları da bir dinleseydik. Bu kanun hakkında ne diyorlardı? derken, Türkiye?de artan işsizliğin görmezden gelinemeyeceğini söyledi.

Özel istihdam bürolarının gerekli olduğunu söyleyen Ali Babacan, 'Bu tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan bir yöntem. Avrupa Birliği müktesebatında zaten bizden beklenen ve olması gereken bir konu' dedi

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, özel istihdam büroları uygulamasının tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan bir yöntem olduğunu belirterek, “AB müktesebatında zaten bizden beklenen ve olması gereken bir konu” dedi.
Başbakan Yardımcısı Babacan, TOBB ETÜ’de düzenlenen ‘TOBB Konseyler Müşterek Toplantısı’nın basına açık bölümünde yaptığı konuşmada, hükümetin üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığı, özel istihdam bürolarının geçici iş akdiyle personel çalıştırabilmesi konusuyla ilgili gündemdeki tartışmalara değindi. Bunun gelişmiş bir çok ülkede uygulanan AB müktesebatında yer alan bir konu olduğuna işaret eden Babacan, “Bu tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan bir yöntem. AB müktesebatında zaten bizden beklenen ve olması gereken bir konu” diye konuştu.

Amele pazarı gerçeği
Şu an uygulamada özellikle kısa süreli ya da geçici olarak çalışmak isteyen işçiler ya da bu şekilde işçi çalıştırmak isteyen işverenler için mevzuatın çok kısıtlayıcı olduğunu ifade eden Babacan, şöyle konuştu: “Diyelim ki, iş yerimizde sadece akşam saatlerinde üç-dört saatliğine telefonlara bakacak elemana ihtiyacımız var, ya da haftada sadece iki gün gelip belli konuları, belli işi yapacak elemana ihtiyacınız var ya da otobüsünüz var, gündelik olarak otobüs şoförü çalıştırıyorsunuz yanında. Ya da en basitinden milletvekili arkadaşlarımız için, milletvekili arkadaşlarımızın günde birkaç saatliğine şoföre ihtiyacı var.
Şu anda bizim mevzuatımızda bu tür çalışacakları, sosyal güvenlik çatısı altında sosyal güvenliğini sağlayarak çalıştıracak bir mekanizma yok. Bugün amele pazarları Türkiye’nin bir gerçeği. Semtlerde bunlar var mı? Bakıyorsunuz sabahın erken saatlerinde bir araba yanaşıyor, 20 kişi, 30 kişi, 50 kişi arabanın başında. Sadece günlük yevmiyelik bir inşaatta çalışmak için bu insanlar gidiyorlar. Hiçbir sosyal güvenliği, hiçbir güvencesi yok. Bu günlük yevmiyeyi almak için çalışıyor insanlar. Bu Türkiye’nin gerçeği.”
Bu tür istihdamın şu anda Avrupa’daki rakamlara bakıldığında yüzde 1.8 olduğunu dikkati çeken Babacan, “Yani bunu uygulayan ülkelerde işsizlik 1.8 puan düşmüş durumda ve üstelik bunlar yasal kayıt içinde çalışıyor. Sosyal güvenliği var” dedi. Özel istihdam büroları ile nasıl işçi çalıştırılacağı konusunda bilgi veren Babacan, “Geçici elemana ihtiyacı olan şirketlere yine sözleşmeyle bu imkân sağlanacak. O insanlarımız belki de işsizken bu vesileyle ay içinde üç yerde beş yerde... Bir geliri olacak” dedi.

‘İşsiz olan bunu bilir’
İşsizliğin ne olduğunu ancak işsiz olanların anlayabileceğini ifade eden Babacan, şöyle devam etti: “Bugün bu özel istihdam büroları ile ilgili olumsuz görüş beyanlarına bir bakın. İçlerinde bir tane işsiz var mı? Yok. Peki nedir bu? Maalesef artık siyasi midir, ideolojik midir? İşin özünü saptırıp Türkiye’deki işsizlikle mücadelede verilen bu çabayı, bir bakıma sıkıntıya sokmak, bir bakıma engellemeye çalışmak çabaları olarak değerlendiriyorum. Keşke işsizlerin de bir sendikası olsaydı da onları da bir dinleseydik. Bu kanun hakkında ne diyorlardı. İşsizlik arttı. Bunu görmeme lüksümüz yok. İşi olanların her türlü sosyal haklarını koruyalım. Her türlü sosyal güvencesini sağlayalım. Bunu sonuna kadar destekleriz.” (Radikal)

TOBB: Niye en çok Türkiye etkilendi?
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kabinenin ekonomiden sorumlu bakanlarına “Türkiye sağlam bankacılık sistemi ve geçmişe göre daha iyi mali yapısı ile niçin en çok küçülen ekonomi olduğunu” sordu. Hisarcıklıoğlu, küresel krize bütçe açığı artan birçok ülkenin açığı nasıl kapatacağına ilişkin bir plan oluştururken, Türkiye’nin hâlâ bir planı olmamasını sert bir dille eleştirirken, “Kamu harcamalarını artırarak büyüme olmaz” dedi. Bu eleştirilere karşın Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ise, iş dünyasından yeni pazarlara yönelmesini istedi. Ayrıca Babacan kürasel krizden en yavaş Avrupa’nın çıkmasının beklendiğini, bunun ihracatının büyük bölümünü AB ülkelerine yapan Türkiye’yi de etkileyeceğinin sinyalini verdi. 

Üretim teşvik edilmeli
Hisarcıklıoğlu, hükümetin yeni yatırım teşvikini desteklediklerini ancak bunun uzun vadede önemli olduğu, kısa vadede ise asıl ihtiyaç olan mevcut üretimin teşvik edilmesi olduğunun altını çizdi. Ülkelerin kendi iç pazarını korumak için önlemler aldığını, önlem almayan tek ülkenin Türkiye olduğunu ileri süren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bozulan bütçe açıklarının nasıl düzeleceğine ilişkin hükümetten bir plan istedi. Hisarcıklığolu, sadece kamu harcamalarını artırarak, ne büyüme, ne istihdam sağlanabileceğini de söyledi.