Ali Babacan'dan kriz dersi: Daha çok düzenleme olmalı

Ali Babacan'dan kriz dersi: Daha çok düzenleme olmalı
Ali Babacan'dan kriz dersi: Daha çok düzenleme olmalı

Londra?daki toplantıda, ülkelerin tam ekonomik toparlanma sağlanıncaya kadar para politikalarında istikrara devam etmeleri istendi. FOTOĞRAF: AP

LONDRA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, mevcut küresel krizden çıkarılması gereken dersin, daha çok korumacılık değil, daha çok düzenleme ve gözetim olması gerektiğini vurguladı. Ali Babacan, Londra’da yapılan G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısında, küresel mali kriz ve çözüm yolları ile diğer küresel konularda bir konuşma yaptı.
Babacan, IMF reformu konusunda yaptığı konuşmada, IMF’nin kaynaklarının artırılması ve yönetişim reformunun son derece önemli olduğunu anlattı. G-20’nin, IMF’ye ilave sağlayıcı gayretleri, piyasa güveninin yeniden tesis edilmesinde son derece pozitif bir etkiye sahip olduğunun altını çizen Babacan, IMF’nin, gelecekteki krizlere etkin bir şekilde müdahale edebilmesi için geçici değil sürekli mali kaynaklara ihtiyacı bulunduğunu ve Fon’un, kota temeline dayalı bir kurum özelliğini sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

‘İşsizlik yüksek’
Mevcut kriz koşullarında işsizlik oranının yüksek kalmasının beklendiğini ifade eden Babacan, istihdam üzerindeki vergi yükünün geçici olarak hafifletilmesinin kısa dönemde önemli rol oynayabileceğine de dikkati çekti. Yeni küresel ekonominin iş gücü piyasalarında esnekliği öngördüğünü kaydeden Babacan, iş gücünün teorik ve pratik eğitiminin de istihdam artırmanın öncelikleri arasında olması gerektiğini belirtti.
Küresel ekonomideki dengeli büyümenin önünde iki büyük riskin bulunduğuna dikkat çeken Babacan, bu risklerden ilkinin, başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarının hızlı yükselme riski ve diğerinin de dünyanın farklı bölgelerindeki dengesiz toparlanma riski olduğunu vurguladı. Yüksek enerji fiyatlarının, kriz öncesindeki küresel dengesizlik önündeki en önemli faktörlerden biri olduğunu ifade eden Bakan Babacan, G-20 olarak, adil ve şeffaf bir şekilde işleyen emtia piyasalarının teşvik edilmesini desteklediklerini kaydetti.

IMF’de sözümüz geçecek
Bu arada G-20’nin Maliye Bakanları toplantısında, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin,  IMF ve küresel ekonomide daha çok söz sahibi olmaları konusunda görüş birliğine varıldı.
Taslakta ayrıca, ülkelerin, tam olarak küresel ekonomik toparlanma sağlanıncaya kadar genişlemeci para ve maliye politikalarına, parasal istikrar unsurunu da gözeterek devam etmeleri benimsendi. (Radikal)