Ali Babacan'ın bilgisinin 'dışında' kurul düzenlemesi

Ali Babacan'ın bilgisinin 'dışında' kurul düzenlemesi
Ali Babacan'ın bilgisinin 'dışında' kurul düzenlemesi
Daha önce mali kural ve IMF'yle anlaşma yapılmaması konusunda Başbakan Erdoğan'la ters düşen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, üst kurullar konusunda AKP'de yapılan çalışmalardan "haberdar olmadığını" açıkladı

Babacan, Meclis’e sunulan ve üst kurullardaki görev süresini uzatan kanun teklifinden haberdar olmadığını söylerken, “Hükümetten giden bir yasa değil ki” savunmasını yaptı.

‘Zamanı gelince açıklarız’

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli imzasıyla zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarıldığı yasa teklifinde BDDK ve TMSF başkanlarının görev süresinin uzatılmasına ilişkin düzenleme yer aldı. Ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan bu tekliften haberdar olmadığını belirtirken, “Hükümetten giden bir yasa değil belli ki. O konuyu sorarız arkadaşlara, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş diye” dedi. Babacan, “TMSF ve BDDK’da görevlendirmeyi yapacak sizsiniz. Siz bu isimlerle devam etmeye sıcak bakıyor musunuz” şeklinde soruya zamanı gelince açıklama yapacaklarını belirterek, “Henüz TMSF başkanının görev süresinin dolmasına 8-9 gün var. Tevfik Bey’in (BDDK Başkanı Tevfik Bilgin) görev süresinin dolmasına ise 1 ay var. Zamanı gelince bu açıklamaları yaparız” diye konuştu.

Öte yandan Canikli de dün öğle saatlerinde bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, diğer kurul başkanlarının yeniden atanmasına ilişkin bir sınırlamanın olmadığını, sadece üç kurul başkanlığında sınırlama olduğunu belirterek, uyum amacıyla bu düzenlemenin getirildiğini söyledi. Düzenleme ile mevcut başkanların otomatik olarak yeniden atanmayacağını dile getiren Canikli, tekrar atama yetkisi verildiğini söyledi.

Diğer gelişmelerle ilgili soruları da yanıtlayan Babacan, IMF’nin Yunanistan’la ya da ileride problem yaşayabilecek diğer Avrupa ülkeleriyle ilgili hazırlıklı olmak için bir kaynak arayışında bulunduğunu söyledi. Babacan, Türkiye ’nin şu anda ‘şu kadar para koyarız, şu kadar yardım veririz’ şeklinde bir taahhüdü olmadığının altını çizdi. Yeni teşvik sisteminin tüm sorunları bitirecek formül olarak yansıtan açıklamalara da tepki gösteren Babacan, “Tüm teşvikleri içine alan bir paketten bahsetmiyoruz. Beklentileri iyi yönetmek lazım. ‘Bu teşvik gelecek, bütün Türkiye’deki devlet destekleri sistemi bunun içinde yer alacak’ diye bir şey yok. Yatırımlara yönelik bir sistem öngörülüyor. ‘Yine cari açıkla ilgili teşvik sistemi gelecek, cari açık bitecek’ şeklinde bir şey mümkün değil. Büyük resmin, stratejinin sadece uygulama alanları” dedi.(radikal)

bigPara.com