Ali Coşkun: Ağzı olan konuşamayacak

Tarım Bakanı Sami Güçlü'nün, "Yaş meyve-sebze ticaretinde üretici birliklerinin ürünlerini toptancı hallerine sokmadan süpermarketlere satabilmeleri için yasal düzenleme yapılacağı" yönündeki açıklamasına Sanayi Bakanı Ali Coşkun'dan yanıt geldi.

ANKARA - Tarım Bakanı Sami Güçlü'nün, "Yaş meyve-sebze ticaretinde üretici birliklerinin ürünlerini toptancı hallerine sokmadan süpermarketlere satabilmeleri için yasal düzenleme yapılacağı" yönündeki açıklamasına Sanayi Bakanı Ali Coşkun'dan yanıt geldi. Haller Yasası'nın değiştirilmesi için bir taslak üzerinde çalışıldığını belirten Coşkun, "Haller hakkında kimseye laf söylettirmeyeceğiz, ağzı olan konuşamayacak" dedi. Halcilere seslenen Coşkun, "Haller hakkında konuşana kızmayın. İcradan sorumlu bakanınız benim, ayaktayım daha" ifadesini kullandı. Türkiye Meyve ve Sebze Komisyoncuları Federasyonu'nun (TÜSEMKOM) Sürmeli Oteli'nde gerçekleştirilen genel kurulunda konuşan Coşkun, Başbakanlık'tan geri çekilen Hipermarket Yasası'na da değindi. Büyük mağazaları, hipermarketleri yok saymanın mümkün olamayacağını kaydeden Coşkun, bazı söylemlerin aksine bakkalları ezdirtmemek için de yasayı geri çektiklerini vurguladı.
Marketlerin doğrudan müstahsilden mal alma eğiliminde bulunduklarını, bunun da zaten yasada olduğunu belirten Coşkun, şunları söyledi: "Burada aksaklık varsa onu da düzeltiriz. Gelir halde yerini kiralar ve malını alır. Büyük mağazalar kayıtlı çalışıyor ve haksız rekabet gibi eğilimleri yok. Konuyla ilgili bir komisyonu haziranda büyük mağaza ve halleri incelemesi için Avrupa'ya göndereceğiz." Haller Yasası'nda gerekli değişikliğin yapıldığını, hakkın tecelli edeceği bir şekilde bu yasanın çıkartılacağını belirten Sanayi Bakanı, "Yeni yasa ile inşallah halleri laboratuvar gibi bir seviyeye getireceğiz. Haller hakkında kimseye laf söylettirmeyeceğiz, ağzı olan konuşamayacak." Bir konuda söz söyleyecek insanın önce gidip orayı görmesi gerektiğini belirten Coşkun, halcilere, "Haller hakkında konuşana kızmayın. Bir çay içmeye davet edin, görsün. Kimseye de kızmayın, çünkü icradan sorumlu bakanınız benim, ayaktayım daha" dedi.
'Kasıtlı söylememiştir'
Tarım Bakanı Güçlü'nün Meclis'teki, "Yaş meyve-sebze ticaretinde üretici birliklerinin ürünlerini toptancı hallerine sokmadan doğrudan süpermarketlere satabilmeleri için yasal düzenleme yapılacağı" açıklamasına ilişkin şunları söyledi: "Tarım Bakanımız çok sevdiğimiz, saydığımız ilim adamıdır, meselelere hâkim insandır. O kasıtla söylememiştir. Yarın (bugün) Bakanlar Kurulu'nda görüşmek üzere mutabık kaldık. Tepkili toplum haline gelmeyelim."