Ali Koç: AB'ye imtiyazlı ortak olalım

Koç Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, Erzurum Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'nde üniversite öğrencileriyle yaptığı söyleşide, bir soru üzerine Avrupa Birliği'ne (AB) Türkiye'nin alınacağına inanmadığını ve bu nedenle de imtiyazlı ortaklıktan yana olduğunu söyledi.

ERZURUM - Koç Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, Erzurum Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'nde üniversite öğrencileriyle yaptığı söyleşide, bir soru üzerine Avrupa Birliği'ne (AB) Türkiye'nin alınacağına inanmadığını ve bu nedenle de imtiyazlı ortaklıktan yana olduğunu söyledi.
Ali Koç, AB konusunda imtiyazlı ortaklıktan yana olduğunu vurgularken, AB'ye giriyormuş gibi gerekli reformların yapılması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: "İmtiyazlı ortaklıktan yanayım. İmtiyazlı ortaklığı ikinci sınıf olarak pozisyonluyoruz. Biz imtiyazlı ortak olalım. Onların her türlü kanunlarına, kurallarına Türkiye Cumhuriyeti'ni çok ciddi etkilemeyecek derecede uyalım, adil ve kuralları işleyen bir ülke olalım. Aynı zamanda yeterince esnekliğimiz ve bağımsızlığımız olsun ki; güçlü bir ülke olarak bölgenin liderliğine de oynayabilelim. Yani AB'ye imtiyazlı ortaklığı, bölgenin lideri olabilecek bir fırsat olarak pozisyonlamamız çok doğru olur."
Koç, Türkiye'nin AB ile görüşmelerini, bölgenin lideri olacak şekilde politikalar hazırlayarak sürdürmesi gerektiğini kaydetti. Ali Koç, "Türkiye'nin politik ve ekonomik açıdan yakaladığı istikrarın devam edeceğine inanıyoruz" dedi.
Geçen sene Yapı Kredi Bankası alımı, Tansaş-Migros birleşmesi ve Tüpraş'ın özelleştirilmesi gibi önemli yatırımlara imza attıklarını anımsatarak, Ali Koç borçlanarak yaptıkları bu yatırımları Türkiye'nin geleceğine olan inançlarından yola çıkarak gerçekleştirdiklerini söyledi. Ali Koç Türkiye'nin üç-dört senedir yakaladığı politik ve ekonomik istikrarın devam edeceğine inandığını ifade etti.