Ali Koç: Çocuklarımızın geleceğinden endişeliyim

Ali Koç: Çocuklarımızın geleceğinden endişeliyim
Ali Koç: Çocuklarımızın geleceğinden endişeliyim
Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç, ülkedeki gelir dağılımı eşitsizliği ve işsizlikten bahsettiği toplantıda "Ben şahsen 6 ve 8 yaşında iki çocuk sahibi bir baba olarak çocuklarımızın geleceğinden endişe duyuyorum" dedi.

ANTALYA - Antalya’da düzenlenen G20- OECD Nitelikli Çıraklık ve İşbaşında Eğitimin Teşviki Konferansı’nın açılış oturumunda konuşan B20 İstihdam Görev Gücü Koordinatör Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç, dünyada özellikle 2’nci Dünya Savaşı sonrası zenginliğin arttığını, borsaların değer kazandığını, likiditenin inanılmaz boyutlara ulaştığını ve gayri safi milli hasılaların arttığını söyledi.

Dünyanın kat be kat daha zenginleşmesine karşın gelir dağılımı eşitsizliğin büyüdüğünü, orta sınıfın yok olmaya başladığını ve zengin ile fakirin arasındaki uçurumun derinleştiğini kaydeden Ali Koç, "Reel ücretlerin düşüklüğü ve işsizliğin artışı gibi de pek çok sorun yaşanıyor. Globalleşme son derece baş döndürücü hızla ilerlemesine rağmen sorgulandığı bir dönemden geçiyoruz. 21’inci Yüzyıl’ın ilk yıllarına baktığımız zaman bu yüzyılın içinde pek çok sürdürülemez sorunu barındırdığını da görüyoruz. Ben şahsen 6 ve 8 yaşında iki çocuk sahibi bir baba olarak çocuklarımızın geleceğinden endişe duyuyorum" diye konuştu. (AA)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİNDEN ENDİŞELİYİM

Bu çağın sorunlarının başında, özellikle 2008 yılından bu yana artan işsizlik ve istihdamla ilgili sorunlar geldiğini kaydeden Koç, "Son dönemdeki krizler yaramızı daha da derinleştirdi ve iyileştirme de arzu ettiğimiz seviyede değil" dedi.

İşsizliğin dünyanın her yerinde büyük sorun olarak ortaya çıktığını söyleyen Ali Koç, şöyle konuştu: "Her kesimden milyonlarca insanın umutları yok oluyor, hayatları kararıyor ve onlar açısından dünya yaşanmaz bir konuma geliyor. Tabi ki bu gidişat da berberinde sosyal sorunlar ve ciddi gerginlik getiriyor. Ben şahsen 6 ve 8 yaşında iki çocuk sahibi bir baba olarak çocuklarımızın geleceğinden, bu gidişata baktığımız zaman, endişe duymamak mümkün değil diye düşünüyorum. Eminim bu da hepiniz için geçerlidir."

GENÇ İŞSİZLİK ÇOK FAZLA

İstihdam ve işsizlik sorunu içinde genç işsizliğinin ayrıca ele alınması gerektiğini aktararak konuşmasını sürdüren Ali Koç, dünyada genç nüfusun işsizlik oranı, yetişkin işsizliğinin 3 katı olduğunu söyledi. Genç nüfus işsizliği, tüm G20 ülkelerinin önceliği haline geldiğini söyleyen Koç, "Devletler, gençlerin iyi eğitilmesi, okul terk oranlarının düşmesi, okuldan istihdama geçişin artırılması, kısacası gençlerimize umutlu ve iyi bir başlangıç vermek için var güçleriyle çaba gösteriyorlar. Buna rağmen, arzu edilen ve hedeflenen ilerleme ve gelişmeler sağlanamıyor" dedi.

Çözümün ancak tüm paydaşların samimi işbirliği içerisinde sorunu çözmek üzere sorumluluk aldıkları takdirde mümkün olabileceğini aktaran Ali Koç, iş dünyasının ya da herhangi bir paydaşın münferit çabalarının çözüm için yeterli olmayacağının altını çizdi.

 

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/130118213011826

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  o zaman milleti soyanlara tepkini koyacaksın - user920115

  ekonominin ne kadar kötüye gittiğini, üretimin çağın gerisinde olduğunu siz daha iyi bilirsiniz

  şaka mı bu şimdi - user605553

  arkadaş! gelir adeletsizliğinin sebebi bizzat sensin zaten, neyin endişesi bu şimdi. napalım yani, senin çocuklarının zengin bizim çocuklarımızın da fakir kalmaya devam edeceği yönünde güvence mi verelim için rahatlasın diye. bu nasıl bi yüzsüzlük. orta sınıf kadar taş düşsün başına. orta sınıftan başkası koşmaz öyle ördek yavrusu gibi peşinden, derdin başka senin.

  biz ne edek? - arzuuyar

  Ali Koç, gelir dağılımı ve eşitsizliğe bağlı sebeplerden dolayı sen çocuklarının geleceğinden endişeliysen biz bırak çocuk doğurmayı komple ürogenital sistemi aldıralım!

  Bu kadarda olmaz! - user998936

  Dalga mı geçiyor diye haber içeriğini 1-2 defa daha okudum. Yok yok patronlar öyle bir durumdalar ki artık insanlarla dalga geçmeye başlamışlar ciddi ciddi. Gelir eşitsizliğiymiş! Kim sebep oluyor acaba buna? Ne diyeyim ki ya devlet yıkılsın patronlar altında kalsın.

  gelir hep sizin... - user946391

  sende şikayetçiysen gelir dağılımındaki eşitsizlikten , vay bizim halimize :)

  İnsan - cem_ozgen

  Evet cok rahatlıkla endişe edebilirsiniz bu sistemi sizler kurdunuz % 99 sizlerin kölesi olduğu bir dunya yarattınız yuksek duvarlı,buyuk guvenlik onlemlerinin oldugu mekanlarda yaşamaya devam edin ama bakın dunyada neler oluyor insanlar bir araya gelerek bu sistemlere devletlere karşı isyan bayrakları açmış durumdalar ,insanların bir çoğunda kaybedecek hiç bir şey bırakmadınız,ümitlerini bitirdiniz artık ümit bile edemiyecek duruma getirdiniz başarınızla ne kadar övünseniz azdır , 1.500 tl alan inşaat işçisi ve milyon dolarlara satılan residencelerinizle ne kadar ovunseniz azdır hukumet ne yapmıştır balık tutmayı öğretmek yerine oda kendine bağımlı insanlar topluluğu oluşturmuştur oda kendi adına başarılıdır .yiyin gayri yiyin aksırıncaya,tıksırıncaya kadar, kbiri yer diğeribakarsa kıyamet ondan kopar oda yakındır bu gidişle ...