Ali Koç: Gerçek sorun kapitalizmdir!

Ali Koç: Gerçek sorun kapitalizmdir!
Ali Koç: Gerçek sorun kapitalizmdir!
Antalya'da düzenlenen G20 Zirvesi öncesinde iş dünyasının zirvesi B20 ve çalışma hayatına yönelik L20 toplantıları düzenlendi. B20 toplantısında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, "Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek sorun kapitalizmdir"  dedi.

RADİKAL - Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç ve Pelin Ünker’in haberine göre Antalya’da düzenlenen B20 zirvesinde konuşan Ali Koç, “Bill Gates diyor ki, 100 bin dolarla siz sıtma ile mücadele edebilirsiniz. Bir insanın saçlarının dökülmesine karşı kellik ilacı için büyük paralar dökülürken insanları öldüren sıtmaya karşı mücadele saç dökülmesine karşı mücadeleden daha zayıf kalıyor. Eğer bu problemlere eğilmezsek sonuçta günlük hayatta karşılaştığımız bu olumsuz şeyler kaçınılmaz olacak” diye konuştu.

“Küreselleşmenin insan tarafı yok” diyen Koç sözlerini şöyle sürdürdü: “İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. 60 milyon insan evini terk etti ve kötü insan hakları altında düşük ücretlerle çalışmaya hazırlar. Burada özgür olarak serbest olarak dolaşamayan tek unsur insan.”

İkinci Dünya Savaşı’na göre gelirin 50 kat arttığını, ancak gelir dağılımına bakıldığında büyük bir ayrım olduğunu söyleyen Koç, “Buradaki eşitsizliği anlamak için Einstein olmaya gerek yok” diyerek şöyle devam etti: “Eşitsizliği asgari düzeye indirmek için yapılacak çok fazla senaryo var. Paradigmalar değişmeli” dedi.

Diğer yandan toplantı sonrası sendikacılar arasında, "Türk İş’in başına Ali Koç’u getirelim" konuşmaları geçti. Sendikacılar, Koç’un işçi haklarını savunan açıklamalarını överek, “Ali Koç Türk İş Başkanı olsun” dediler.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/147292314729231

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Evet sorun kapitalizmdir de.... - ARAGORA

  Ali bey sen de kapitalist bir ailenin çocuğusun.Ama bunu şimdi söylemen çok güzel..Ancak ;bugüne kadar denenen ekonımik ve siyasi sistemler içerisinde kapitalizme alternatif bulunamadı.Komünizm,ne yazık ki büyük bir hüsran oldu.Koskoca Rusya çöktü..Şimdi,ne idüğü belirsiz bir Putinizmle idare ediliyor.Bir sabah kalkıp komşu ülkeyi işgaleden bir sistem olabilir mi ?Yani;evet kapitalizm de sorunludur..Ama ;dünya oturup buna bir alternatif yaratmalıdır.Buna alternatif olacak tek şey,ilim ve bilim ile inovatif çalışmalardır.Yüksek teknoloji dünyaya yayılırsa ,doğal kaynaklardan en verimi şekilde faydalanılabilir ve üretim maaliyetleri en minimuma indirilebilrse o zaman eşit paylaşım olabilecektir..Sorun bu konulara odaklanmaktır.