Alibaba'yı kırk haramiler yaktı

Alibaba'yı kırk haramiler yaktı
Alibaba'yı kırk haramiler yaktı
2300 kişinin Alibaba üzerinden dolandırılmasıyla kelle avı başladı. Şirketin CEO ve Operasyon Müdürü istifa etti. Hisseler dibi gördü.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

İnternetin erken dönem efsanelerinden e-ticaret platformu Alibaba sıkıntılı günler yaşıyor. Çin’de 2.300 tedarikçinin portal üzerinden dolandırıldığının ortaya çıkması şirkette ‘kelle avı’ na döndü. Şirket CEO’su ve Operasyon Müdürü’nü istifaya zorlayan olay, yatırımcılar tarafından da ağır cezalandırıldı. Hisseler yüzde 8.6 çakıldı, bir yılın dibini gördü. Radikal’e konuyu değerlendiren Alibaba Kurumsal İletişim Direktörü Linda Kozlowski “ Türkiye ’deki tedarikçileri endişelendirecek bir durum yok. Olay Çin’le sınırlı” dedi. Alibaba’nın şu an Türkiye’de 264 bin üyesi var. Portal özellikle KOBİ’ler için toptan alımlarda yerel ve uluslararası uygun fiyatlı seçenekler sunduğu için tercih ediliyor.

100 satış temsilcisi suçlu
Alibaba firması Hong Kong Borsası’na yaptığı bildirimde firmanın CEO’su David Wei ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Elvis Lee’nin firma aleyhine açılan dolandırıcılık soruşturmasına dahil olmamalarına rağmen görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu.

Firma iç soruşturması neticesinde firmanın yaklaşık 14.000 kişilik eleman kadrosundan 100 kadar satış temsilcisinin açıkça dolandırıcılık faaliyetlerine karıştığını tespit ederek bu elemanları görevden çıkarttı. Firma da yürütülen soruşturmada 1.219’u 2009 yılında, 1.107’si ise 2010 yılında olmak üzere toplam 2.336 tedarikçinin dolandırıcılık faaliyetinde bulunduklarını tespit etti. Firma ayrıca bazı süpervizörlerin ve satış müdürlerinin de bilerek veya istemeden bir ‘dolandırıcılık çetesi’ kurulmasına katkıda bulunduğunu veya söz konusu suç unsurlarını zamanında saptayamadığına kanaat getirdi. Portalın dünya genelinde toplam 56 milyon üyesi bulunuyor.

Yüzde 40’ı Yahoo ’nun 1999 yılında Jack Ma önderliğinde 18 kişinin kurduğu e-ticaret platformu Alibaba’nın 2005 yılında Yahoo! Inc tarafından yüzde 40 hissesi satın alınmıştı. Yahoo Alibaba.com’da en büyük stratejik ortak olmuş ve 1 milyar dolar yatırımda bulunmuştu.

Türkiye’de tedirginlik yaratacak bir durum yok
Konuya dair Radikal’e görüşlerini ileten Alibaba.com Kurumsal İletişim Direktörü Linda Kozlowski Türkiyeli tedarikçilerin etkileneceği herhangi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Fair-Play Fund fonuyla mağduriyetleri giderdiklerini belirten Kozlowski, “İstifalar güven oluşturmak için” dedi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Yahoo