'Alışveriş turisti' İstanbul'u sevdi

Türkiye'de kongre turizmini başlatan isimler arasında yer alan ve geçen mart ayında ilk HIP (Highly Individual Place) oteli açarak sektörde bir başka yeniliğe imza atan Ali Güreli, gözünü alışveriş turizmine dikti.
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de kongre turizmini başlatan isimler arasında yer alan ve geçen mart ayında ilk HIP (Highly Individual Place) oteli açarak sektörde bir başka yeniliğe imza atan Ali Güreli, gözünü alışveriş turizmine dikti. 'Çok özgün mekân' diye tanımlanabilecek Türkiye'nin ilk HIP oteli Sofa'yı Nişantaşı'nda açan Güreli, Anadolu'nun çok çeşitli kentlerinden İstanbul'a alışverişe gelenlere ev sahipliği yaptıklarını söyledi.
"Bursa'dan, İzmir'den, Denizli'den çok sayıda insan, hafta sonu için İstanbul'a geliyor. Özellikle kadınlar alışveriş amacıyla geliyor. İndirim dönemlerinde bunu daha iyi gözlemliyoruz" açıklamasını yapan Ali Güreli, resmi açılışını kasım ayında yapacakları Sofa'da konaklayanların yüzde 20'sini Anadolu kentlerinden gelenlerin oluşturduğunu ifade etti.
Hedef Rus turist
Standart hizmet veren zincir oteller yerine, şehri daha çok hissedebilecekleri, farklı etkinliklere katılabilecekleri otelleri tercih eden kişilere hitap ettiklerini anlatan Ali Güreli, Nişantaşı'nın alışveriş potansiyelini harekete geçirecek bir projeyi de devreye sokacaklarını açıkladı. "Bu bölge, sanat galerileri, mağazaları, özgün binalarıyla birden fazla potansiyeli barındırıyor" diyen Güreli'ye göre İstanbul'da özellikle Nişantaşı, çevre ülkeler için bir alışveriş merkezi olabilir. Gittikleri ülkelerde milyonlarca dolar bırakan, sadece 'marka alan' Rusların, İstanbul'a alışveriş amaçlı olarak çekilmesi gerektiğini düşünen Ali Güreli, görüşlerini şöyle açıkladı:
"Alışverişin dönemleri var; mesela bütün indirimlerin ortaya çıktığı dönemler. Uçakların, otellerin ucuzladığı, indirimin başladığı dönemde, dünyadan birçok insanı alışveriş amaçlı İstanbul'a getirebilirsiniz. İstanbul'a seyahat etmenin maliyetinin, normal zamana göre yarı yarıya indiğini düşünün. Seyahat maliyetinden arta kalan paralar, alışverişe yönelecektir."
'Festival düzenlensin'
Alışveriş turizmi konusunda Dubai'yi örnek gösteren Güreli, daha önce denenen ancak başarılı olamayan 'alışveriş festivalini' Nişantaşı için mümkün görüyor. Güreli'ye göre Sofa'nın karşısında konumlanan alışveriş merkezinin açılmasıyla birlikte, bu bölgede ağırlıklı olarak Abdi İpekçi Caddesi üzerinde yoğunlaşan alışveriş trafiği de Teşvikiye'ye yönelecek.
Akmerkez, Metrocity, Kanyon gibi büyük alışveriş merkezlerine kıyasla sahip olacakları avantajı, "Mahalle esprisi hiçbirinde olamaz" diye özetleyen Güreli, insanların en çok zamana sahip oldukları pazar günleri de mağazaların açık olacağını vurguladı ve "Avrupa'da pazar günü, saat 12'den 18'e kadar dükkânlar açıktır. Nişantaşı da pazar günü yaşayan bir yer haline gelecek" diye konuştu.Pentagon teknolojisiyle çöp yakacak
Çöpten enerji üretimini sağlayacak bir Amerikan teknolojisini Türkiye'ye getirmeye hazırlanan Ali Güreli, Pentagon'un nükleer başlıkları imhada kullandığı bu teknolojiyle çöpü yakarak elektrik üretecek. Güreli'nin ifadesiyle 'çok yeni' olan bu teknolojiyle çöp adeta yok edilirken hem çevreye önemli bir katkı sağlanıyor hem de ortaya çıkan gazdan elektrik elde ediliyor. Yüksek hararetle yanan 100 ton çöpün 1 tona indiğini anlatan Güreli, İstanbul dışındaki bazı belediyelerle kontrat aşamasında olduklarını da ifade etti. Güreli, önümüzdeki altı ayda hayata geçecek proje için Alman bir grupla ortak olduklarını, çevreci olduğu ve enerji sektörünü ilgilendirdiği için finansal kaynak sorunu bulunmadığını anlattı.


Sırada Tünel ve Boğaz var
İstanbul'da otel sayısını artırmayı, dört, hatta beşe çıkarmayı istediklerini söyleyen Ali Güreli, özellikle Boğaz'da bir yer aradıklarını, Tünel'de de iki binayla ilgilendiklerini ifade etti. Ali Güreli, 'dünyanın tartışmasız en güzel kenti' dediği İstanbul'da, 365 gün iş yapma imkânı olduğunu vurguladı. İstanbul dışındaki başka kentlere yatırımın koşulunu, '12 ay kesintisiz iş' olarak açıklayan Güreli, İzmir yakınlarında termal altyapısı olan spa-sağlık turizmine yönelik bir otel planladıklarını sözlerine ekledi. Ali Güreli, yine Bodrum'a 12 ay iş yapmayı garanti edecek golf turizmiyle birlikte gitmek istediklerini de söyledi.