Alışveriş yatırımı son sürat

Modern anlamda alışveriş merkezi kavramıyla 1980'li yıllarda Galleria'nın kurulmasıyla tanışan Türkiye, bu konuda büyük ilerlemeler gösterdi.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Modern anlamda alışveriş merkezi kavramıyla 1980'li yıllarda Galleria'nın kurulmasıyla tanışan Türkiye, bu konuda büyük ilerlemeler gösterdi. 97 alışveriş merkezinin bulunduğu Türkiye'de son dönemde büyük bir hareket yaşanıyor. Yerli kuruluşların yanı sıra yabancı firmaların da bu alanda yatırıma soyunduğu gözleniyor.
Kipa ile ortak olan Tesco'nun İzmir dışına çıkmak için araştırmalar yaptığı, İstanbul'daki ilk mağazasını Ümraniye'de açan İsveçli mobilya devi IKEA'nın Bayrampaşa'da ikinci şubesini faaliyete geçirmek için hazırlıklarını sürdürdüğü belirtiliyor. Ankara ve İzmir'de de birer mağaza açacak olan IKEA, Ümraniye'deki arazisini alışveriş merkezi olarak değerlendirmeyi de planlıyor. Bu arada CarrefourSA da Fransa dışındaki en büyük ticaret merkezini 2007 yılında Merter'de faaliyete geçirmeyi hedefliyor. Merter CarrefourSA'nın içerisinde 200 mağaza olacağı ifade ediliyor.
Alkaş Alışveriş Merkezleri Danışmanlık ve Organizasyon Genel Müdürü Avi Alkaş'ın verdiği bilgiye göre Türkiye'de şu anda toplam 97 alışveriş merkezi bulunuyor. Bunların 32 tanesinin İstanbul'da 65 tanesininse diğer şehirlerde yer aldığını söyleyen Avi Alkaş, "Bu arada İstanbul'da 27, diğer şehirlerde ise 16 tane inşaat halinde merkez bulunuyor. Bunlar arasında yapımına bazı nedenlerle ara verilmiş merkezler de var. Ayrıca proje halinde İstanbul'da 25, diğer şehirlerde ise 36 merkez yer alıyor" dedi.


Büyütmek için tıklayınız

Son dönemde holdinglerin ve yabancı yatırımcıların alışveriş merkezi sektörüne ilgi gösterdiğini belirten Alkaş, şunları söyledi:
"Genel konjonktürde perakendeden yana esen olumlu rüzgârlar, siyasi ve ekonomik alanda yaşanan olumlu gelişmeler, cazibe ifade eden kira düzeylerimiz nedeniyle, artan sayıda yabancı fonun ve yatırımcının sektöre ilgi gösterdiği görülüyor. Başarılı ve ödül kazanan projeler sayesinde ilginin daha da devam edeceğini düşünüyoruz."
'IKEA hareketlendirecek'
Alkaş, son dönemde emlak sektöründe yaşanan hareketlenmenin de alışveriş merkezleri yatırımını daha da körükleyeceğini belirtti. Sektörde önümüzdeki dönemde yabancı yatırımlarının artacağına dikkat çeken Avi Alkaş, "MDC Turkmall ortaklığının yanı sıra İsveçli IKEA'nın pazara girmesi de sektörü hareketlendirdi. Bu sayede yeni yatırımcılar pazara girecek. Öte yandan IKEA Ümraniye'deki mağazasının bulunduğu yerde 50-60 mağaza içeren bir alışveriş merkezi açacak. Fakat bu konuda planlar son haline gelmedi. Burada market olarak Real düşünülüyor. Projenin 2007 sonlarına doğru faaliyete geçirilmesi planlanıyor" diye konuştu.
Türkiye'de 2003 yılında 17, 2004 yılında dokuz yeni alışveriş merkezi açıldığını ve bu konuda büyük bir gelişme yaşandığını söyleyen Soysal Danışmanlık Genel Müdürü Suat Soysal ise, "Ancak alışveriş merkezlerinin başarılı olabilmesi için sağlam temellere oturması gerekiyor. Yani merkezin doğru yerde ve doğru konseptle yapılması lazım. Doğru yer için sadece bakıp tahmin yürütmek yeterli değil. Mevcut arazide yapılacak bir alışveriş merkezinin başarılı olup olmayacağının bilimsel araştırmalarla tespit edilmesi de gerekiyor. Söz konusu araştırmalar baştan maliyetli görünebilir ama önemli bir yatırımın geleceğini belirleyeceği için kritik önem taşır. Bu araştırmanın yanı sıra doğru konseptle yapılması çok önemli" dedi.
'Şehre katkıda bulunmalı'
Artık tün dünyada 'box' denilen kutu şeklinde alışveriş merkezlerinin modasının geçtiğini belirten Soysal, "Yeni kurulacak alışveriş merkezinin müşteriyi çekecek, iyi vakit geçirtecek ve şehre katkıda bulunacak bir yapıda olması lazım. Örneğin 2006 yılında İzmir Bornova da açılışı yapılacak olan Forum Bornova, neredeyse küçük bir şehir gibi planlanıyor" diye konuştu.
Büyük holdinglerin ve yabancı yatırımcıların yatırımlarını artırmasının alışveriş merkezlerinin daha sağlam temele oturarak gelişmesini sağlayacağını ifade eden Soysal, "Bu konuda ülkemizde önemli yabancı yatırımcılar var. Ece Türkiye, Almanya kökenli, MDC Turkmall Hollanda kökenli kuruluşlar ve profesyönelce işlerini yürütüyorlar" diyerek sözlerini tamamladı.