Alışverişe Ayvalık'ta tatil yok

Alışverişe Ayvalık'ta tatil yok
Alışverişe Ayvalık'ta tatil yok
Yolunuz Ayvalık'a düşerse perşembe gününü bir yere not edin. Komşuyu bile baştan çıkaran Ayvalık pazarı, yöresel ürünleriyle görülmeye değer. Cüzdanlar 'tam takır' boşalsa da incik, boncuk, örtü, sebze, meyveye doyup çıkarsanız.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

Tatil, sadece ‘deniz, kum, güneş’ demek değil. İçinde yöresel tatları, mekânları keşfetme de olmalı. Eve ‘kapkara’ dönmek yerine yöresel tatlar, kıyafetler, aksesuvarlarla dönmek isterseniz yolu düşenler için Ayvalık en doğru adres. Ayvalık’ın tarihi daracık sokaklarında kurulan pazardaki tezgâhlar kadar esnaf da oldukça renkli. Ayaküstü sohbetten neredeyse kırk yıllık dost gibi ayrılıyorsunuz. El yapımı takıların kurutulmuş sebzelerle renk yarışı, göz nuru dantellerle yöresel kumaşların ahengi, dalından daha sabah koparılmış meyve ve sebzeler, taze otlar, zeytinyağlar insanın aklını başından alıyor.

Kırmızı, mavi, fuşya... Ne renk ararsan var takı tezgâhlarında. El yapımı boncuklu örgü bileklikler de cabası. Emekli olduktan sonra Ayvalık’a yerleşen İngilizce öğretmeninin tezgâhındaki takılar 3 ile 30 TL arasında.

Bir tarafta kuru patlıcan, diğer tarafta kırmızı dolmalık biber... İplere dizilmiş göz alıcı renklerdeki kuruları, insanın alıp boynuna kolye gibi takası geliyor. Bir dizi kuru 5 TL. Tezgâh başında fazla nazlanana da satış yok!

Ressamların elinden çıkan duvar aksesuvarlarının çekim gücüne karşı koymak imkânsız. Nerede kullanacağını bilmesen de çantaya giriyor. El yapımı aksesuvarların fiyatı 15 ile 20 TL arasında.

Örenli teyze daracık bir sokağın başında tiril tiril dantel örtüler satıyor. Yaptığı iş çok değerli çünkü Örenli kadınlara bir gelir kapısı yaratmış. ‘Bizim bildiğimiz tek iş dantel yapmak. Örenli kadınlar güçlerini birleştirdi’ diyen teyze her perşembe pazarda.

Nar ekşisinin, zeytinyağının, pekmezin en doğalını bulmak mümkün. Burhaniye, Edremit ilçelerinden, dağ köylerinden ve özellikle Kozak Yaylası’ndan gelen satıcılar, kendileri için ürettiklerini satıyor.

Otların en tazesi burada. Fiyatlar da şaşırtıcı. İstanbul ’da küçük bir demeti 2.5 TL olan deniz börülcesinin 3 katı büyüklüğündeki demeti 1.5 TL’ye satılıyor.

BENDEN SÖYLEMESİ
Cüzdanınız mutlaka dolgun olsun. Pazar pahalı değil. Ancak alınacak çok şey var. Aklınızda bile olmayanlar çantanızda oluyor. Bir bakarsanız halı bile alırsınız.
Sabah erken gidin. Çünkü öğlene doğru Midillili komşular pazara akın ediyor. Midillililer yiyecekten kıyafete ve perdeye tüm alışverişini buradan yapıyor.
Aç gidin. Pazarın her yanından mis gibi kokular yükseliyor. Taze meyveler, lorlu dondurma, zeytinyağlı börek, sakızlı kurabiyeyi sakın kaçırmayın.
En kritik tavsiyeye gelince... Yanınıza alışverişi ve kalabalığı sevmeyen birini sakın almayın! Çünkü bu pazar öyle bir iki saatte gezilecek gibi değil.

bigPara.com