Alışverişlerde denetim artırıldı

Ankara'da 2005-2006 Eğitim ve Öğretim Dönemi öncesi, okul alışverişleri, öğrenci servisleri ile dershanelerde vergi denetimleri artırılacak.

ANKARA - Ankara'da 2005-2006 Eğitim ve Öğretim Dönemi öncesi, okul alışverişleri, öğrenci servisleri ile dershanelerde vergi denetimleri artırılacak. Okul alışverişlerinin yoğun olarak yapılacağı alışveriş merkezleri, semt pazarları, sosyete pazarları, oluşturulan 250 kişilik özel ekiple denetleniyor.
Ankara Vergi Dairesi Başkanı Cemal Boyalı, denetimlerin 27 Eylül'e kadar süreceğini açıkladı. Bu dönemde, okul kıyafeti, çanta, kırtasiye malzemeleri, ayakkabı imalatçıları ile bunların toptan ve perakende satışlarının yapıldığı semt pazarları ve alışveriş merkezlerinde, okul kantinlerinde, il dışında imal edilerek, Ankara'ya gönderilmiş veya gönderilecek olan malzemelerin sevkıyatının yapılacağı ambarlar ve kargo şubelerinde denetimler yoğunlaşacak.
Yarından itibaren de, Ankara'da bulunan okullara servis hizmeti sağlayan araçlarda fiili öğrenci sayıları ile servis hizmeti sağlanan okulların öğrenci kayıtları karşılaştırılacak. 12 Ekim'den itibaren yapılacak denetimlerde ise fiili tespitlere uygun olarak çalışılıp çalışılmadığı kontrol edilecek. 28 Eylül tarihinden itibaren de, dershanelerde öğrenciler ile dershane kayıtları karşılaştırılarak, fiili tespitler yapılacak.