Alışverişte kullanılan karta aidat olmayacak

Alışverişte kullanılan karta aidat olmayacak
Alışverişte kullanılan karta aidat olmayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, tüketicinin bilinçli olması gerektiğine işaret etti.

Bankaların kredi kartlarından aldığı ücretlere ilişkin düzenlemelerin ilk somut sinyali geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Bütün bankalar kredi kartlarıyla tüketicilere hitap ederken, sadece alışveriş için tüketicinin kullanabileceği ücretsiz bir kredi kartı hizmete sunmakla yükümlü olacak” dedi. Kredi kartlarına ilişkin büyük bir hassasiyet bulunduğunu belirten Yazıcı, “Bu alanda da çözüm formülü şu, bütün bankalar kredi kartlarıyla tüketicilere hitap ederken hiç ücret almadıkları, sadece alışveriş için tüketicinin kullanabileceği ücretsiz bir kredi kartı hizmete sunmakta yükümlü olacak. Bankalar bu kartları tüketiciye verecek” diye konuştu.
Bankaların tüketici kartlarına yönelik uygulamaları özendirmek için çeşitli alternatifler ürettiğini ifade eden Yazıcı, “Onu isteyen tüketici de onu alacak. ‘Niye benden ücret alınıyor, her yıl kredi kartı aidatı alınıyor’ gibi yakınmaları ortadan kaldırmak için yalın, soyutlanmış bir tür kredi kartı uygulama zorunluluğu getirme suretiyle tüketiciye alternatif seçenekler sunulmasına ilişkin düzenlemeyle bu alandaki sorunu gidereceğimiz kanısındayım” dedi. Yazıcı, parlamento tatile girmeden bu yasayı geçirmeyi ümit ettiklerini vurguladı.

60 kalemden ücret alınıyor

Bankaların faiz dışı gelir kalemlerinin bulunduğunu ve bunların geçen yıl 31 olduğunu hatırlatan Yazıcı, “Şimdi bu 60’a çıkmış. Yine bunların tavanını belirleyecek düzenleme öngörüyoruz” dedi. {AA}

bigPara.com