Aliyev: Politikalarımızı duruma uyarlarız

Aliyev: Politikalarımızı duruma uyarlarız
Aliyev: Politikalarımızı duruma uyarlarız

Aliyev üstü kapalı tehdit etti.

BRÜKSEL - Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Brüksel’de Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile ortak basın toplantısında Türkiye-Ermenistan ilişkilerini normalleştirmeye yönelik yol haritasına üstü kapalı misilleme tehdidinde bulundu. Aliyev, Türkiye-Ermenistan diyaloğuyla ilgili bir soruya, “Biz ülkeler arasında hiçbir ilişkiyi engelleme durumunda değiliz. Tek söylemek istediğim, bizim de hakkımızın olduğu ve politikamızı bölgedeki gerçeklere uyarlama hakkımızı elbette kullanacağımız. Adımlarımızı bölgede ortaya çıkabilecek duruma uyumlu hale getireceğiz” yanıtını verdi. 1993’te Ermenilerin Azeri toprağını işgali üzerine kapatılan sınırın farklı kaynaklardan önkoşulsuz açıldığı yorumları da duyduklarını belirten Aliyev şöyle çıkıştı:
“Kelime oyununa benziyor. Bence dünya, bölge ve Azeri halkı, Karabağ’ın çözümünün Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasına bağlanıp bağlanmadığını bilmek istiyor. Bu çok basit bir soru ve basit bir cevap gerekiyor”
Barroso ise Azerbaycan’ın hassasiyetini anladığını söyleyip “Aynı zamanda siz de AB’nin gerilim azaldığında mutlu olmasını anlamalısınız. Türkiye ile Ermenistan arasındaki son gelişmelere de bu gözle bakılmalı” dedi. (aa)