Alkim, Kanada sülfatına göz dikti

Alkim Kimya, Amerika'nın en büyük sodyum sülfat üreticilerinden Kanada Saskatchewan Minerals'in satın alınması için görüşmelere başlamak üzere gizlilik anlaşması imzalandığını duyurdu.

İSTANBUL - Alkim Kimya, Amerika'nın en büyük sodyum sülfat üreticilerinden Kanada Saskatchewan Minerals'in satın alınması için görüşmelere başlamak üzere gizlilik anlaşması imzalandığını duyurdu.
Alkim Kimya'nın yazılı açıklamasında şöyle denildi: "Büyüme potansiyeli içerisinde bulunan Alkim'in uluslararası alana açılarak, veriler uygun çıktığı takdirde; Kanada'da sodyum sülfat madeni işletmesinin önemini gözönüne alan Alkim Yönetim Kurulu, yaptığı toplantıda Goldcorp. ile gizlilik anlaşmasının imzalanarak Saskatchewan Minerals'in satın alınması ile ilgili gerekli incelemenin başlatılmasına karar verdi."
Avrupa'da ikinci büyük üretici
Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre Türkiye'de en büyük sodyum sülfat üreticisi olan Alkim, Avrupa'nın ikinci, dünyanın ise ilk altısına giren üreticilerinden biri. Doğal kaynaklardan üretilen sodyum sülfat, deterjan başta olmak üzere cam, kâğıt ve tekstil sektörlerinin temel hammaddelerinden birini oluşturuyor.
Kanada'daki Saskatchewan Minerals ise Alkim gibi aynı şekilde göllerden doğal sodyum sülfat üreten, Kanada ve Amerika'nın en önde gelen üreticilerden biri.
Alkim Kimya'dan yapılan açıklamada satınalmaya ilişkin gelişmeler şöyle özetlendi: "Dünyanın sayılı maden şirketlerinden Goldcorp. Inc. bünyesindeki Kanada Saskatchewan Minerals'in, hisselerini satarak devredeceğini NewYork ve Toronto borsalarında açıklamasından sonra, konu ile görevlendirdiği Yatırım Bankası dünyadaki sayılı üreticilerden biri olan Alkim'e yazılı olarak başvurmuştu. (...) Alkim Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda Goldcorp. ile gizlilik anlaşmasının imzalanarak Saskatchewan Minerals'in satın alınması ile ilgili gerekli incelemenin derhal başlatılmasına karar verdi."
Alkim Genel Müdürü Nihat Erkan, yurtiçinde ulaştıkları konumun dünyada biliniyor olmasının ve Kanada sodyum sülfatlarının satışı ile ilgili ilk teklifin Alkim'e yapılmasının gurur verici olduğunu belirterek işlemin olumlu sonuçlanmasıyla Alkim'in dünyadaki konumunu daha da güçlendirebileceğini kaydetti.