Alkol akaryakıt ve tapu harcına 'vergi' zammı

Alkol akaryakıt ve tapu harcına 'vergi' zammı
Alkol akaryakıt ve tapu harcına 'vergi' zammı
Maliye Bakanlığı, bütçe hedeflerindeki sapma nedeniyle 3 kalemde vergi artışına gitti. Akaryakıt, alkollü içecekler ve tapu harçlarında vergiler artırıldı

ANKARA -  Maliye Bakanlığı, bütçe hedeflerindeki sapma nedeniyle bir dizi tedbir aldı. Bir süredir üzerinde çalışılan, 'harcamaların azaltılması' ve 'gelirlerin artırılmasına' yönelik tedbir paketi, Resmi Gazete 'de yayımlanarak bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

Alınan karara göre; benzin, motorin ve LPG'nin vergi tutarı, litre başına 30 kuruş artırıldı. 95 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 87 kuruştan 2 lira 15 kuruşa çıkan özel tüketim vergisi; 98 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 99 kuruştan 2 lira 29 kuruşa yükseldi. Vergi, motorinde 1 lira 59 kuruş, LPG'de de 1 lira 57 kuruş oldu. Motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen araçların özel tüketim vergis oranı yüzde 37'den yüzde 40'a çıkarıldı.

RAKIYA 11 LİRA ZAM


Alkollü içeceklerde ise 'asgari maktu' vergi' tutarları artırıldı. Artış, birada 9 kuruş, şarapta 50 ila 3 lira 37 kuruş arasında değişirken; rakıda 11 lira, likörde 30 lira cin ve votkada da 12 lira olarak belirlendi.


TAPU HARÇLARINDA BİNDE 4 ARTIŞ


Tapu harçlarında ise binde 16.5 olan bedel, binde 20'ye çıkarıldı. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1101244110124417

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aynı Filim - karacadaglı

  Son elli yıldır hükümetler günü kurtarmak için bu yapıyordu,sıkışınca hemen zam.Buda onların sonu oluyordu.Üretime yatırım yapacaklarına zamma yükleniyorlar.Yani filim aynı.

  Takke düştü kel göründü. - vemerald

  Ya da yalancının mumu yatsıya kadar yanar. İçki içmeye Yunanistan'a gideriz. Oradan da akaryakıtımızı getiririz. İflas eden ülkenin gerisinde olduğumuz çok açık.Anlamayan var mı?

  Yanlışlık - LYCUSRIVER

  Imf ye borç para veriyoruz.Bilmem hangi ülkede bugüne kadar adını hiç duymadığımız nasıl müslüman oldukları belli olmaya bir gruba yardım parası gönderiyoruz.Libya ya yardım ettik , ülkelerinde şeriata dayalı bir düzen devleti kurmak için ESSED ordusu ile çarpışan adını özgür suriye ordusu koymuş bir gruba silah cephane ve para yadımı yapıldığı aşikar.Bütçe de zaten büyük delik var.E kardeşim insaf yaa..Madem cebin delik elindekini de sağa sola saçma yani.Bu memleketin vatandaşları çok mu zengin.Millete fakir maaşı ödeyeceğine önce vatandaşın refahını yükselt.Gün gelir hesap sorulur sandıkta.Öyle artık keyfe keder cemaat işi yok canım.

  Az Bile - ahyedek01

  Hep aynı yöntem. Biz bu filmi görmüştük. Bu seçmene bu zamlar az bile. Bir şişe rakı 500 TL., Bir litre benzin yirmi lira olmalı ki bütçe tutturulabilsin. Bir de sigara var: Bir paket sigara için elli lira öneriyorum. Yok mu arttıran?

  Kendi içkinizi yapın - jxbardant

  Rakı, votka gibi sert içkiler yapmak zor, hatta tehlikeli olabilir, fakat kendi şarabını ya da kendi birasını yapmak mümkün. Gereken malzemeler İnternet'te bulunur... Aslında sırf su, şeker ve ekmek mayası kullanarak içki üretilebilir. Tayyip'e boşu bosuna para vermeyin!

  Maşallah ekonomi uçuyor - ahmaydın

  Bir sol hükümet bunların yaptığının %5 inin bile yapsaydı çoktan harcanmıştı ne hikmetse zamlar artıkça parelel olarak AKP'nin oy oranları da artıyor.

  Sizi Gidi Ekonomi Dehaları Sizi - akinayman

  Harçları Kaldırıp Alkış Alan AKP Her Şeye Zam Yapıp Bu Açığı Fazlasıyla Kapatacak.Ekonomi Bunca Yıldır Zamlarla Ayakta Duruyor. Para bulma yolu olarak Çareyi Zam'da Görüyorlar . Böyle idare etmek için ekonomi bilmek gerekmez. Sen Rakı'ya Zam Yaparak Kendinle Birlikte Sahte Alkol Üreticileri'nin de Cebini Dolduruyorsun . Olan Yine Garibana Oluyor !