Alkollü içkilere ağır vergi zammı

Sigara ve alkollü içkilerin maktu ÖTV'sinde salı günü yapılan artış, dün fiyatlara zam olarak yansıdı. Tekel'in Alkollü İçkiler Bölümü'nü satın alan MEY Gıda, dünden geçerli olmak üzere...

ANKARA - Sigara ve alkollü içkilerin maktu ÖTV'sinde salı günü yapılan artış, dün fiyatlara zam olarak yansıdı. Tekel'in Alkollü İçkiler Bölümü'nü satın alan MEY Gıda, dünden geçerli olmak üzere, ürünlerine yüzde 17.6 ile yüzde 23.5 arasında değişen oranlarda zam yaptı. Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni düzenleme sonrası daha önce fiyatı 18.5 YTL olan 70'lik rakının fiyatı 22.5 YTL'ye, votkanın fiyatı 17 YTL'den 20 YTL'ye çıktı. Düzenlemeden önce 20.5 YTL'den satılan 70'lik rakının yeni fiyatı ise 25 YTL'ye, cinin fiyatı 18 YTL'den 21.5 YTL'ye yükseltildi.
Öte yandan MEY Gıda Genel Müdürü Galip Yorgancıoğlu, alkollü içkilerin maktu ÖTV'sinde yüzde 26 ile yüzde 118 arasında ciddi oranda artış olduğunu, bunun yüzde 8'lik enflasyon hedeflenen bir ülke için 'çok yüksek bir oran' olduğunu söyledi.