'Allah'a havale ediyorum'

Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın kardeşi Turgut Yılmaz, Yüce Divan'a gönderilen imzasız ihbar mektubundaki bilgilerin gerçek dışı olduğunu öne sürerek, "Benimle ve ailemle hesabı olanlarla her konuda hesaplaşmaya her zaman hazırım" dedi.

ANKARA - Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın kardeşi Turgut Yılmaz, Yüce Divan'a gönderilen imzasız ihbar mektubundaki bilgilerin gerçek dışı olduğunu öne sürerek, "Benimle ve ailemle hesabı olanlarla her konuda hesaplaşmaya her zaman hazırım" dedi. Yılmaz, imzasız ihbar mektubu hakkında duruşmanın ardından gazetecilere açıklamada bulundu.
Yılmaz, 2004'ün Kasım ayında eline üç mektup geçtiğini, kiminin tehdit, şantaj içerdiğini, kiminin de ihbar niteliği taşıdığını kaydetti. Evrakların Dubai'de düzenlendiğini, evraklardan birisinin Mehmet Sakarya tarafından faksla gönderildiğini, evrakın altındaki telefonu aradığını ancak yanıt vermediğini anlatan Yılmaz, "Evrakta Ankara'da oturan Prof. Tarık Oğuztanı'dan ve evrakı Oğuztanı'nın düzenlediğinden bahsediliyordu. Maalesef bu kişiye de ulaşılamadı" dedi.
İkinci evrakın Almanya'dan geldiğini, kötü bir Almanca ile yazıldığını belirten Yılmaz, bu evrakta "Yarın saat 14.00'e kadar gerekeni yapmazsanız, gerekli önlemleri alacağız, bütün basın organlarına bunu ileteceğiz" denildiğini anlattı. Tehdit eden ve şantaj yapan şahısları bugüne kadar hiç görmediğini bildiren Yılmaz, şöyle konuştu: "Güya Korkmaz Yiğit'in 1998'de Dubai'deki National Bank Of The Dubai hesabından Turgut Yılmaz'ın 'Aloha' takma isimli hesabına yapılan 14 milyon dolarlık bir transferin belgesi. Güya Puplic Relation Firması'nın genel müdürü bankaya talimat vererek paranın hesabıma yollanmasını istiyor."
'Dubai'de araştırma yaptık'
Evrakların düzmece olduğunu ispat için Dubai'ye birini yolladığını, iki mektuptaki imzaların sahte olduğunu, yazışmadaki banka antetinin gerçeğiyle uyuşmadığını anlatan Yılmaz, ayrıca bu bankaya ait kağıtlardaki isimlerin de o dönemde bankada çalışmadığının bildirildiğini kaydetti. Yılmaz, o günden sonra beklemeye başladığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Bu tip tertiplere her zaman hazırlıklıyız, bunlar beni hiç ürkütmedi, bundan sonra da ürkütmeyecektir. Benimle ve ailemle hesabı olanlarla her konuda hesaplaşmaya hazırım. Ülke yönetiminde söz sahibi olmuş insanlar bu tip tertiplerle her zaman karşılaşabilir. Bu tip tertip yapanları Allah'a havale etmekten başka yapacak bir şey yok. Bu sadece beni ve ailemi değil, ülkeyi yönetenlerin ve gelecekte yöneteceklerin kulağına küpe olmalı." Yılmaz, "Bunları polisle paylaştınız mı?" sorusu üzerine, düşündüğünü, ancak tertibin kaynağını bilmediği için paylaşmadığını söyledi.