Alman Bosch da zam kararı aldı

Koç Holding kuruluşları Arçelik ve Beko'dan sonra BSH (Bosch And Siemens Home Appliances Group) Grubu da beyaz eşya ürünlerine zam yapmaya hazırlanıyor.

İSTANBUL - Koç Holding kuruluşları Arçelik ve Beko'dan sonra BSH (Bosch And Siemens Home Appliances Group) Grubu da beyaz eşya ürünlerine zam yapmaya hazırlanıyor. 1 Haziran tarihinden itibaren Bosch, Siemens ve Profilo marka ürünlerin fiyatına yüzde 5-7 arasında zam yapmayı planladıklarını söyleyen BSH İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg, "Bugüne kadar beyaz eşyayı tüketici hep ucuza aldı. Oysa 2003 yılından bu yana ürünlere ciddi bir zam yapılmadı. Buna karşılık aynı tarihten bu yana sektördeki bakır ve plastik gibi hammadde fiyatları sürekli arttı. Bıçak kemiğe dayandı. Dövizdeki bu yükseliş sonrasında biz de ürünlerimize yüzde 5-7 zam yapacağız" dedi.
Dolar/YTL kurunun şu anda 'yüksek bir seviyede' bulunduğunu ve liranın bir miktar değerlenmesini tahmin ettiklerini belirten Grünberg, "Kurda yüzde 16-17 civarında bir ayarlama söz konusu oldu. Ancak doların geri gitme ihtimalini yüksek gördüğümüz için hepsini zam olarak yansıtmıyoruz. Dolar kuru artmaya devam ederse temmuzda ikinci bir zam bekleyebilirsiniz" diye konuştu.
Mayıs enflasyonunun piyasadaki hareketlilik açısından kritik olduğuna işaret eden Grünberg, "Eğer düzgün çıkarsa her şey sakinleşebilir. Ancak yüksek gelirse yeni bir dalga daha getirebilir" açıklamasını yaptı
Türkiye'nin yabancı yatırımlı en büyük beyaz eşya şirketi olduklarını
ifade eden BSH'nın İcra Kurulu Başkanı Norbert Klein ise şunları söyledi:
"Türkiye'ye bugüne kadar 500 milyon avro yatırım yaptık. Geçen yıl 65 milyon avroluk rekor yatırım gerçekleştirdik. Türkiye, BSH Grubu'nun üretim üssü oldu."