Alman HVB'nin gözü dev projelerde

Almanya'nın ikinci büyük bankası olan Hypo Vereinsbank'ın (HVB) küresel proje finansmanından sorumlu icra kurulu üyesi Marcus Kleiner, bankalara verilen sendikasyon kredileri dışında...

ANKARA - Almanya'nın ikinci büyük bankası olan Hypo Vereinsbank'ın (HVB) küresel proje finansmanından sorumlu icra kurulu üyesi Marcus Kleiner, bankalara verilen sendikasyon kredileri dışında, Türkiye'ye yönelik proje kredilerinin 1 milyar avroyu aştığını, halen önemli imtiyaz devri projelerinde de inceleme yaptıklarını söyledi.
Türkiye'ye yönelik bakış açılarının olumlu olduğunu belirten Kleiner, 12 Ekim'de İstanbul'da Türk ve Alman yatırımcıları bir araya getireceklerini anlattı. Kleiner, şöyle devam etti: "Türkiye'nin altyapı projelerinde neler yapabileceğimizi Türk yatırımcılarla paylaşacağız. Almanya'dan Türkiye pazarını bilen, daha önce bu ülkede iş yapmış ve yapmayı düşünen yatırımcıları davet edeceğiz. Türk yatırımcılarla bir araya getireceğiz. Bankanın da içinde yer aldığı bir toplantı olacak. Ayrıca bundan sonraki projelerde nasıl birlikte hareket edeceğimizi değerlendireceğiz."
Faiz aynı kaldı
Bu arada Dalaman Dış Hatlar Terminali'ndeki yatırımını 150 milyon dolara çıkaran ATM Havaalanı İşletme A.Ş'ye 30 milyon dolar ek kredi sağlanması nedeniyle düzenlenen törene katılan Kleiner, krediye, ekonomide yaşanan son dalgalanmaların etkisinin yansıtılmadığını, iki yıl önce açılan 120 milyon dolarlık krediyle aynı şartlarda verildiğini söyledi. HVB'nin Türk pazarını uzun yıllardır takip eden bir banka olduğuna işaret eden Marcus Kleiner, şöyle konuştu:
"HVB'nin ilk kredilendirdiği proje, Antalya Dış Hatlar Terminali'dir. Türkiye o zaman da ekonomik kriz içindeydi ve biz tek yurtdışı banka olarak projeye finansman sağlamıştık. Ayrıca İzmit sulama projesine de kredi verdik. Almanya-Türkiye yakınlaşması ve Türk işadamlarına duyduğumuz güven ile kredi kullandırmaya devam ediyoruz."
Halen, araç muayene istasyonları gibi çok önemli imtiyaz sözleşmeleri ile ilgili kredileri sağladıklarını ve bu proje için onay tarihini aldıklarını anlatan Kleiner, Mersin ve İzmir limanları, Bodrum Havaalanı ile ilgilendiklerini, yeni çıkacak projeleri de yakından takip ettiklerini söyledi.
Marcus Kleiner, proje kredisi açısından gelecek yıl ihaleye çıkacak Antalya Havalimanı'nın kiralanması ve Sabiha Gökçen Havaalanı'nın yeni terminal projesi ile ilgilendiklerini de belirtti.
YKB'nin de ortağı
Kleiner, HVB'ye sahip UniCredit'in, Türkiye'de Yapı Kredi ve Koçbank'ın yüzde 50 hissedarı olduğunu da hatırlattı.