Alman ProSiebenSat-1'e en yüksek teklifi KKR verdi

Almanya'da toplam beş kanalın sahibi olan ProSiebenSat.1 Media AG'nin yüzde 50.5'inin blok satış ihalesini dünyanın en büyük özel yatırım şirketleri Kohlberg-Kravis-Roberts (KKR) ile Permira konsorsiyumu kazandı.

İSTANBUL - Almanya'da toplam beş kanalın sahibi olan ProSiebenSat.1 Media AG'nin yüzde 50.5'inin blok satış ihalesini dünyanın en büyük özel yatırım şirketleri Kohlberg-Kravis-Roberts (KKR) ile Permira konsorsiyumu kazandı. Financial Times gazetesi, Mısırlı Haim Saban'ın önderliğindeki yatırımcılar grubuna ait ProSiebenSat.1 ihalesini kazanan teklifin 3 milyar avro civarında olduğunu öne sürdü.
KKR daha önce Beymen ve Boyner Mağazacılık'ta ortaklık için görüşmüş ancak haziranda yaşanan dalgalanmanın ardından vazgeçmişti. İhaleye katılan Doğan Yayın Holding'den (DYH) borsaya yapılan açıklamada, 'şifahen ihalenin ikinci sırada tamamlandığının öğrenildiği, sonuçla ilgili taraflarına yazılı ve resmi bildirim bulunulmadığı' belirtildi.
DYH İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, yaptığı yazılı açıklamada tekliflerin değerlendirilmesinin ardından satışın ihaleye katılan diğer kuruluşlardan birine yapılacağının bildirildiğini ifade etti. Yalçındağ, ihaleye katılımın bu ölçekte medya kuruluşunun alınmasına yönelik yaptıkları ilk atılım özelliği taşıdığını, ancak son olmadığını söyledi. Bu girişimin DYH'nin Avrupa ve gelişen pazarlardaki stratejik konumlandırılması hedefiyle çıktıkları yolda önemli fırsatlardan olduğunu vurgulayan Yalçındağ, "Avrupa ve gelişmekte olan ülkelerdeki yatırım fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyoruz" dedi.