'Almanlar istedi, müdürü geri çağırdık'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin'in Hollanda'nın Türk bankalarına maliyet getiren 'rezerv zorunluluğu'na ilişkin verdiği örneğe toplantı...

İSTANBUL - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin'in Hollanda'nın Türk bankalarına maliyet getiren 'rezerv zorunluluğu'na ilişkin verdiği örneğe toplantı sonrası görüştüğümüz Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar da Almanya'dan bir örnekle katıldı. Yaklaşık üç ay önce yaşanan ve Almanların BDDK'sı olan BAFIN'in sözlü isteği üzerine şube müdürünün Türkiye'ye tayinini çıkarmak zorunda kaldıklarını söyleyen Can Akın Çağlar, yaşanan olayları şöyle aktardı:
"Alman TV kanalı ZDF yaklaşık üç ay önce Ziraat Bankası'nın Almanya'daki şubesine gelip gizli kamera ile çekim yaptı. Bizim gibi Almanya'da faaliyet gösteren diğer Türk bankalarında da benzer çekimler yapıp ardından 'Türkiye karapara cenneti' diyerek yayın yaptı. Buradaki amaç sindirmeydi. Çünkü Almanya'dan Türkiye'ye yılda 1.5 milyar avroluk havale işlemi yapılıyor. Almanlar ise bu paranın ülkelerinde kalmasını istiyorlar.
Alman BDDK'sı BAFIN ise ZDF'nin sözkonusu bu yayını üzerine şube müdürümüzün görevden alınmasını istedi. Banka yönetimi olarak biz de bu isteklerini yazılı ve belgeleriyle yapmalarını istedik. Ancak BAFIN şifahi yapma konusunda ısrar etti. Ve bizde bu görevdeki arkadaşımızı Türkiye'ye geri getirmek zorunda kaldık."
'İzin vermediler 1.5 yıl müdür atayamadık'
Çağlar, Almanya'da yaşadıkları zorlukların bununla da sınırlı kalmadığını belirterek, Ziraat International'ın emekli olan genel müdürünün yerine Alman makamları yüzünden tam 1.5 yıl atama yapamadıklarını da sözlerine ekledi. ''Karapara aklıyorlar' ithamlarına karşı hukuki yolu kullanacak mısınız?' sorusuna ise Çağlar, Bu konuyu Bankalar Birliği gündemine getirdiklerini ve işin artık hukukçular kanalıyla takip edildiğini söyledi.