Almanlar yatırım için İzmir'de

Commerzbank'ın gayrimenkul fonu olan CGI, İzmir'de kurulacak Bornova Alışveriş Merkezi'nin geliştirilmesi için yaptığı 80 milyon avroluk yatırım ile Türkiye'deki ilk Alman açık uçlu emlak fonu oldu.

LONDRA - Commerzbank'ın gayrimenkul fonu olan CGI, İzmir'de kurulacak Bornova Alışveriş Merkezi'nin geliştirilmesi için yaptığı 80 milyon avroluk yatırım ile Türkiye'deki ilk Alman açık uçlu emlak fonu oldu. CGI Genel Müdürü Frank Porschke yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye, perakende satış yerleri açısından dünyada geleceği en parlak ülkeler arasında yer alıyor. Yerel tüketicilerin harcama gücü önemli ölçüde arttı. Perakende sektöründeki gelişme, bir süredir Avrupa ortalamasının belirgin şekilde üzerinde. Aynı zamanda, modern alışveriş merkezi alanı sıkıntısı devam ediyor" dedi.
Geçen yıl Türkiye'nin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde büyümesinin de yatırım kararında etkili olduğunu ifade eden CGI, Bornova Merkezi'nin 2007'de tamamlanacağını belirtti. Türkiye'de her bin kişiye düşen ortalama perakende alanı 20 metrekareyken, Avrupa ortalaması 200 metrekare seviyesinde bulunuyor.