Almanlar yatırıma hevesli

Siemens AG Başkanı Dr. Klaus Kleinfeld, Siemens'in Türkiye'de 2 milyar avroluk iş hacmi olduğunu ve tesislerinde 7 bin kişinin çalıştığını belirterek," Türkiye bizim bildiğimiz, uzun süredir faaliyet gösterdiğimiz bir ülke burada daha fazla yatırım yapmak isteriz" dedi.

İSTANBUL - Siemens AG Başkanı Dr. Klaus Kleinfeld, Siemens'in Türkiye'de 2 milyar avroluk iş hacmi olduğunu ve tesislerinde 7 bin kişinin çalıştığını belirterek," Türkiye bizim bildiğimiz, uzun süredir faaliyet gösterdiğimiz bir ülke burada daha fazla yatırım yapmak isteriz" dedi.
Türk-Alman Ekonomi kongresine katılan Kleinfeld, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün moderatörlüğünü yaptığı toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Türkiye'de enerji, ulaştırma, makine ve telekomünikasyon-da yatırımları olduğunu hatırlatan Kleinfeld, "Ne açıdan bakarsak bakalım Türkiye bizim için önemli yatırım merkezi ve pek çok faktör Türkiye'nin lehine bizim için konuşmaktadır" diye konuştu. Türkiye'nin genç nüfusunun geleceğe yönelik enerji oluşturduğunu vurgulayan Kleinfeld şunları söyledi:
"Türkiye'nin yüzde 10'a yakın büyümesi de çok önemli. Bunun istikrarlı olması da Türkiye'yi çok cazip yatırım merkezi yapıyor."
Kleinfeld, Siemens Mobile'a ortak bulunması için karar aşamasında olduklarını da sözlerine ekledi.Gelir açısından Almanya'nın en büyük şirketleri arasındaki Siemens AG'nin yeni başkanı Kleinfeld resmi görevli olarak ilk kez Türkiye'ye geldi. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Till Becker de, 40 yıldır Türkiye'de oldukların çeşitli pazarlar için otobüs ürettiklerini söyledi.
Türkiye'ye geçtiğimiz yıllarda yarım milyar avronun üzerinde yatırım yaptıklarını hatırlatan Becker, Türkiye'deki büyük pazar potansiyelinin yatırımlarının önemli nedeni olduğunu vurguladı. Türkiye'nin cazip yatırım ülkesi olduğunu belirten Becker, "Türkiye yüzünü Batı'ya açık tuttu, kulağını da Doğu'ya verdi. Cazibesi bundan sürekli artıyor" açıklamasını yaptı. Becker, Türkiye'de yatırımlarını sürdürenlerin artık meyvelerini topladığını kaydetti. Becker ayrıca, "Çalıştığım beş ülkede en vasıflı işçi Türkiye'de" diye konuştu.
Konsoloslukta toplantı
Bu arada, Alman Şansölyesi Gerhard Schröeder Siemens A.G. Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Kleinfeld, Metro AG Yönetim Kurulu Başkanı Hans Joachim Körber'in de aralarında bulunduğu bir grup alman işadamıyla Almanya Konsolosluğunda bir araya geldi. İşadamları daha sonra Dolmabahçe Sarayı'na geçip, Başbakan Tayyip Erdoğanla görüştü. Toplantıda Alman işadamları Türkiye'de karşılaştıkları sıkıntıları dile getirdi.
'Ucuz arsa değil, hızlı iş istiyoruz'
Metro AG Yönetim Kurulu Başkanı Hans-Joachim Körber, Gima'nın CarrefourSA tarafından alınmasıyla ilgili olarak, "Fransızlar Türkiye'ye güvendikleri için Gima'ya yatırım yaptı. Bu Türkiye'deki olumlu gelişmelerin yabancı yatırımcılar tarafından algılandığını göstermektedir" dedi. Körber, bu gelişmeleri şöyle yorumladı: "Organize perakende sektörü kayıt dışı oranını daha aşağıya çekecektir. Sektörde konsolidasyon kayıt dışılığı azaltır ve fiyatların da aşağıya inmesine neden olur. Bu gelişme herkes için yararlıdır. Biz Türkiye'de bir satınalma politikası izlemiyoruz çünkü bizim böyle bir politikamız yok. Biz sıfırdan mağaza kuruyoruz."
Körber, Başbakan Erdoğan'ın kendilerine ucuz arsa sözü verip vermediğine ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı: "Biz ucuz arsa değil, işlerin hızlanmasını istiyoruz. Erdoğan da böyle bir söz verecek konumda değil. " Körber, Şansölye Schröder'in Fransa referandumu ve İngiltere seçimleri öncesi Türkiye'ye gelmesinin önemli olduğunu da ifade etti.
Topbaş: Yardıma hazırım
Kongrede soruları yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hem Türk işadamlarının Avrupa'da hem de Avrupalı işadamlarının Türkiye'de gerçekleştireceği yatırımların önemli gelişmeleri getireceğini ifade ederek, "Avrupalı işadamlarını, hususen İstanbul'a yatırım yapmaya çağırıyoruz. İstanbul'da yapılacak yatırımlarda bürokratik engelleri aşmaya ben bizzat yardımcı olmayı taahhüt ediyorum" diye konuştu.
Almanya'nın, Türkiye'de en çok yatırımcısı bulunan ülkeler arasında olduğunu dile getiren İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük ise, 1200'e yakın Alman şirketinin Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ancak, Almanya'nın potansiyelinin bundan fazla olduğunu düşündüklerini söyledi.
'Ekonomilerimiz tamamlayıcı'
Deutsche Bank Başekonomisti Norbert Walter, Türk ve Alman ekonomilerinin birbirini tamamlar nitelikte olduğunu belirtti. Walter, "Türkiye 2020'de nüfus açısından Avrupa Birliği'nin en zengin ülkesi olacak. Üstelik bunu da genç bir nüfusla gerçekleştirecek. Almanya'nın ise nüfusu ise maalesef genç değil. Bu durumda Almanya perspektiflerini ancak Türkiye'yle işbirliği içinde gerçekleştirebilir" diye konuştu.
Türkiye'nin potansiyeli nedeniyle Almanya'daki finansal güçlerin ilgisini çektiğini de aktaran Walter, "Bu potansiyel yatırım için kullanılırsa mükemmel bir sonuç alınır" dedi.