Almanlardan Mardin'e kozmetik fabrikası

Almanlardan Mardin'e kozmetik fabrikası
Almanlardan Mardin'e kozmetik fabrikası
Almanya'dan bir kozmetik firması bir Türk firması ortaklığıyla Mardin'de kozmetik fabrikası kurmak için girişimlerde bulundu.

Nezir GÜNEŞ

MARDİN- Irak ve Suriye ile gelişen ilişkilerle birlikte Mardin'de ekonomi canlanıyor. Yılın ilk 9 ayında Organize Sanayi Bölgesi’nde 25 fabrika açılırken, 60 fabrika için arsa başvurusu yapıldı. Son olarak Almanya ’dan bir kozmetik firması bir Türk firması ortaklığıyla Mardin’de kozmetik fabrikası kurmak için girişimlerde bulundu.

Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Nasır Duyan, Mardin Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), yerli ve yatırımcı yatırımcıların ilgi göstermeye başladığını belirterek, son olarak Almanya’da bir kozmetik firmasının, bir Türk firması ortaklığıyla yatırım yapacağını söyledi.
OSB’de daha öncede Çin’den, Hollanda’dan yatırım yapıldığını dikkat çeken Duyan, “Irak ve Suriye gibi sınır ülkeleri ile yapılan olumlu görüşme ve yapılan antlaşmaların ardından yatırımcıların Mardin Organize Sanayi Bölgesi’ne olan ilgisi artırmıştır. Son olarak Almanya’dan bir kozmetik firması bir Türk firması ortaklığıyla Mardin’de kozmetik fabrikası kurmak için girişimlerde bulundu. Bu firma ilk olarak 10 dönümlük alana 2 milyon Euro’luk yatırım yapacak. Ardından 2 yıl içinde bu yatırımlarını 20 milyon Euro’ya çıkaracak. Bu fabrika 2011’ın Ocak ayında üretime başlayacak. Kısacası Almanya’daki kozmetik fabrikası Mardin OSB’ye taşınacaktır. Fabrikada ilk etapta yaklaşık 50 kişi istihdam edilecek. Bu sayı yatırımın son bulması ile 200 kişiye çıkacak” diye konuştu.

OSB’de mevcut 70’e yakın çalışır durumda fabrika olduğunu ve 14 atıl durumdaki fabrikadan ise 6'sının satılarak faal hale getirildiğini söyleyen Duyan, “2010’un ilk 9 ay içerisinde resmi olarak 60, yapılan ikili görüşmelerde ise sözlü olarak 80 yatırımcı bizden Organize Sanayi Bölgesi içinde yatırım yapmak için arsa talebinde bulundu. Bu yıl toplam 94 fabrikanın bölgede faaliyete geçeceğini düşünüyoruz. Almanların haricinde 2 tane enerji firması da 100 mgw’lık enerji santralı kurmak için bizimle irtibat halindeler” dedi.
Yeni organize sanayi bölgesinin yapılması için Valilik'le yer tespiti çalışmalarında sona yaklaştıklarını anlatan Duyan, “Yeni organize sanayi bölgesi açmak için başvuruda bulunduk. Yeni yatırım taleplerini bundan böyle ikinci bölgeye aktaracağız. Mardin, iki ülkeye sınır olması ve gümrük kapısının bulunmasının yanında altyapısı ile de avantajlı. Bölgeye doğalgaz 1- 2 ay sonra geliyor. Ayrıca organize sanayi bölgesinin 1 kilometre uzağında demiryolu hattı var. Yani buradan Türkiye ’nin her yerine ve yurt dışına rahatlı ulaşılabiliyor” dedi.

Mardin’de bulunan firmaların yaptığı ihracattaki artışın sanayici ve işadamlarını sevindirdiğine değinen Duyan, “Dünyada ve Türkiye’de yaşanan global ekonomik krizi geride bırakırken ilimizdeki firmaların gerçekleştirdiği ihracatta, geçen yıla oranla yüzde 32.3 oranında artış sağlandı. Organize Sanayi Bölgesi’nde gıda ağırlıklı fabrikaların yıl boyunca Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirdiği ihracat, yüzümüzü güldürdü. Mardinli işadamları olarak Ortadoğu’ya yakın oluşumuzu en iyi şekilde değerlendik. MARSİAD olarak yerli ve yabancı firmaları ortak ya da kendi adlarına yatırım yapamaya davet ediyoruz. Irak, Suriye ve İran’a yakın oluşumuz, ulaşım ve altyapı sıkıntımızın olmayışı, yatırım yapmak isteyen firmalar için bir avantajdır” dedi.(dha)

bigPara.com