Almanlarla altı denizaltı inşaa edilecek

Almanlarla altı denizaltı inşaa edilecek
Almanlarla altı denizaltı inşaa edilecek

Ankara?daki imza töreninde Alman komutanlar ve devlet yetkililer de hazır bulundu.

ANKARA - Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı çerçevesinde, Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında altı adet 214 sınıfı denizaltının, Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşasını içeren sözleşme, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda, Türk ve Alman yetkililerin katılımıyla düzenlenen törenle imzalandı. İmza törenine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün yanı sıra Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Alman Savunma Bakanlığı Müsteşarı Thomas Kossendey, Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Wolfgang Nolting ve HDW Yönetim Kurulu Başkanı Walter Freıtag de katıldı.
Gönül, bölge barışı için en önemli denge ve istikrar unsuru olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin etkinliğini ve caydırıcılığını artıracak altı adet Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli Denizaltı’nın Tedarik Sözleşmesi’ni imzalamak üzere toplandıklarını belirtti. Gönül, Yeni Tip Denizaltı Projesinin askeri yeteneklerin artırılmasına ve yerli sanayinin katılımına ilişkin kazanımların yanı sıra Türk ve Alman ilişkilerine katkıda bulunacağını kaydetti.
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Almanya ile olan bu konudaki işbirliğinin 40 yıl öncesine kadar gittiğini ifade etti. Ataç, o günden bugüne 11’i Türkiye’de, üçü Almanya’da olmak üzere, 14 denizaltının inşasını gerçekleştirdiklerini kaydetti.  Söz konusu denizaltılarla hiç direk sürmeden Akdeniz’i baştan başa su altından geçebileceklerini belirten Ataç, bunun dışında bu denizaltıların hiç yakıt ikmali yapmadan Amerika’ya kadar gidip geleceğini ifade etti. (aa)