Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'a uyarı

Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'a uyarı
Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'a uyarı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, euro bölgesindeki krizin etkilerinin ağırlaşmasıyla Kıta'da kredi notu en üst seviyede olan Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'un not görünümünü 'negatif'ten, 'durağan'a çekti.

Moody's, Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkma şansının arttığı bir ortamda, finansal sektörde zincirleme şok etkisi yaşanabileceğini ve siyasilerin de bunun da önününe ancak yüksek bedeller ödeyerek geçebileceğine işaret etti.

Kurum ayrıca, Almanya ve diğer 'Aaa' notuna sahip ülkelerin İspanya ve İtalya gibi bütçe açıklarını finanse etmekte zorlanan ülkelere daha fazla destek vermek zorunda kalabileceği uyarısında bulundu. Moody's, verilecek bu desteğin en büyük maliyetinin de euro bölgesinin en yüksek kredi notuna sahip ülkelerine olacağına işaret etti.

'GÜÇLÜ ÜLKELERİN BİLANÇOLARINDA BASKI OLUŞUYOR"
Kurum'un kıdemli analisti Sarah Carlson tarafından yapılan açıklamada: "Şu anda bir geçiş dönemindeyiz ve bu yıllarca sürebilir. Bu geçiş döneminde, en güçlü ülkelerin bilançolarında daha fazla baskı oluştuğunu görüyoruz, bu da bu ülkelerin kredi notları üzerindeki baskıyı artırıyor" denildi.

Moody's diğer taraftan Finlandiya'nın 'Aaa' olan kredi notu ve 'durağan' not görünümünde bir değişikliğe gitmedi. Ancak, adı geçen dört ülkenin de euro bölgesindeki krizden kaynaklanan belirsilikten olumsuz etkilendiği uyarısını yaptı.

Kurum, ayrıca gelişmelerin 'Aaa' notuna sahip Avusturya ve France üzerindeki etkilerini de değerlendireceğini açıkladı.

( Hurriyet.com.tr )

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109510210951027

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  destekli atmak - siradan vatandas

  bu krizlerin 'sebebi' var ama cogu yapay aslinda. gucsuz olanlar batsin biraz gucu olanlarda gucsuz duruma dussun diye. dolayisiyla (emlak sektoru diyelim) zengin amcalar/bankalar 100e alacaklarini batan adamdan 10 a alsinlar sonradan 10 a aldiklarini 50ye faiziyle 150ye satsinlar diye. monatary sistem cok tehlikeli (kisaca paranin karsiligi icin altin bazin olmamasi ve para degerinin ulke zenginligine endekslenmesi).

  Bak hele - durden

  Bunların hepsi ideoljik karar, sen bunu Recep Tayyip Erdoğan'a yutturamazsın.

  Not şoku - Derin Okyanus

  Durağandan Negatife çekti diyecektiniz heralde ... Pozitif Durağan Sonra Negatif

  Negatiften durağana :) - velmas75

  Yıl sonu verileri gelince görün not kırmayı. Ben bir yıldan beri, Avrupada kriz derinleşiyor diye bağırıyorum kimse duymuyor. Verilen kredilerin geri dönüşümü olmayınca Bankaların el koyduğu ev sayısı her geçen gün artarken, iflas başvurusunda bulunan iş yeri sayısıda artıyor. Bir yıldan beri Almanyanın sanayii üretiminde sürekli düşüş oluyor. Derecelendirme kuruluşları nereye kadar kör bakacaktı..

  hele hollandalılar - tekavutgedikli

  değilmi ki siz katliama göz umdunuz arkanızı döndünüz insanca bakmam size. beter olun .

  Sen nelere kadirsin ey kriz - sinanay

  Aslinda bu kriz, 3.uncu dunya savasinin ayak sesleri Amerika ve Avrupa devletleri krizin maliyetini minimale indirmek icin zayif ulkeleri kaosa suruklemekte ise ilk olarak Arap bahari adi altinda Tunus ve misirdan basladilar simdi sira Suriye, Iran ve Turkiye.

  yanlış haber - ASKARATAS08

  negatiften durağana çekmedi, durağandan negatife düşürdü. tam tersi yani..