Almanya ihracat lideri

Avrupa Birliği (AB) ekonomisinin motor gücü Almanya, 2004 yılında 728 milyar avroluk toplam ihracatla dünya birincisi oldu.
Almanya Dış Ticaret ve Toptancılar Birliği (BGA) Başkanı Anton Börner yaptığı açıklamada...

BERLİN - Avrupa Birliği (AB) ekonomisinin motor gücü Almanya, 2004 yılında 728 milyar avroluk toplam ihracatla dünya birincisi oldu.
Almanya Dış Ticaret ve Toptancılar Birliği (BGA) Başkanı Anton Börner yaptığı açıklamada, Almanya'nın ihracatının bu yıl yüzde 10 artarak 728 milyar avroya (bugünkü kurla yaklaşık 990.4 milyar dolar) çıktığını, dış ticaret fazlasının rekor seviyeye ulaşarak 156 milyar avroya (bugünkü kurlarla yaklaşık 212.2 milyar dolar) ulaştığını söyledi. Ülkenin ithalatı ise 572 milyar avro (bugünkü kurlarla yaklaşık 778.1 milyar dolar) oldu.
'Artış hızı azalacak'
Börner, gelecek yıl dünya ekonomisinde yaşanan gerileme nedeniyle Almanya'nın ihracatının artış hızının azalacağını tahmin ettiklerini belirterek, "Buna ek olarak Amerikan ekonomisindeki açıklar, Çin'den gelen ithal taleplerinin azalması da söz konusu" dedi. Anton Börner, Alman ihracatında gelecek yıl bu yılın benzeri bir artış beklenmemekle beraber yüzde 5'lik bir artışın söz konusu olabileceğini ifade etti. Alman iç piyasasındaki ekonomik durumun zayıf olmasının kötümser bir hava yarattığını belirten Börner, "Ancak dış ticarette iyimser olmak için bazı nedenlerimiz var.
Özellikle Avrupa Birliği'nin doğuya doğru açılması ve Türkiye'ye üyelik perspektifi verilmesi uzun vadede yeni pazarlara açılmamızı sağlayacak" dedi.
BGA Başkanı Börner, politikacıların yeni yılda ekonomik reformlar için eskisinden daha fazla cesaret göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.