Almanya'da karapara paniği

Almanya'nın, en büyük bankalarından Commerzbank, başkanlarına yöneltilen karapara suçlamasının şokunu yaşıyor. Almanya'da bazı bankaların yetkilileri hakkında bir süredir yürütülen...

BERLİN - Almanya'nın, en büyük bankalarından Commerzbank, başkanlarına yöneltilen karapara suçlamasının şokunu yaşıyor. Almanya'da bazı bankaların yetkilileri hakkında bir süredir yürütülen karapara aklama soruşturması kapsamına son olarak Commerzbank'ın yönetim kurulu başkanı Klaus-Peter Müller'de alındı.
Bankanın denetim kurulu Başkanı Martin Kohlhaussen, "Müller hakkındaki soruşturmayı anlayışla karşılamadıklarını ve Müller'in masumiyetinin en kısa zamanda anlaşılacağına inandıklarını" belirtti.
'Formalite olabilir'
Bazı hukuk uzmanları ise, bu konuda, 'Bu soruşturmanın Klaus-Peter Müller'e yönelik somut bir suçlamadan kaynaklanmadığını, sadece formalite icabı olduğunu' savundular.
Frankfurt Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, 1990'lı yıllarda bazı banka müdürlerinin Rusya'yla yapılan özelleştirme işbirliği kapsamında karapara akladıkları şeklindeki iddialar araştırılıyor.