Almanya'dan ABD'ye övgü

Deutsche Bank AG Başekonomisti Prof. Dr. Norbert Walter ABD ekonomisinin son derece güçlü olduğunu vurgulayarak, bu ülkede tüketime dayalı bir büyüme hızı olmadığını...

İSTANBUL - Deutsche Bank AG Başekonomisti Prof. Dr. Norbert Walter ABD ekonomisinin son derece güçlü olduğunu vurgulayarak, bu ülkede tüketime dayalı bir büyüme hızı olmadığını, yatırım yapıldığını, başka yerlerden destek geldiğini söyleyerek "Beğensek de beğenmesek de ABD dünyanın bir numaralı ekonomisi olmaya yakın dönemde de devam edecek. Bu ABD'nin kusuru değil, bizim kusurumuz, biz ona rakip olamıyoruz. ABD her alanda dünyanın lideri. Biz sorunlar yaşayacağız, onlarda ise bir sorun bulunmuyor" diye konuştu.
TÜSİAD'ın ev sahipliğinde Deutsche Bank AG'nin Başekonomisti Prof. Dr. Norbert Walter 'Dünya Ekonomisinde Genişlemenin Sürekliliği ve Yavaşlamanın Başlaması Senaryoları'nı değerlendirdiği bir konferans verdi.
Konferansta yaptığı konuşmasında Japonya'da pek büyüme beklenmediğini de dile getiren Norbert Walter, "Japonya'nın dış açığı sizinki kadar yüksek. Japonya'nın ekonomik durumu hiç parlak değil, nüfusu yaşlı, yeni uygulamalar gerekiyor. Japonya adeta zengin bir emekli gibi" dedi.
'Durum parlak değil'
Gelişmekte olan piyasaların sadece Asya piyasaları olmadığını, Çin ve Hindistan'ın da geliştiğini, Latin Amerika'nın oldukça iyi durumda bulunduğunu anlatan Walter, Çek Cumhuriyeti'nde faizlerin Almanya kadar düşük olduğunu, Türkiye'nin de mutlaka bu faizlerin üzerinde durması gerektiğine işaret etti.
Son yıllarda en yavaş ekonomik gelişmenin Avrupa'da olduğunu, Avrupa'nın durumunu hiç parlak bulunmadığını ifade eden Walter, Avrupa'nın sosyal harcamaları yüksek tuttuğunu, gelir elde edici bir ekonomi yaratamadığını, sağlık ve emeklilik sistemlerinin sürdürülebilir olmadığını kaydetti.
Norbert Walter, "Avro daha da canlanabilir, o zaman hayatımız daha güçleşebilir. Bu arada Türkiye'nin ekonomik durumu da çok ilginç bir hale geliyor. Avrupa belki bazı ülkelerden göçmen işçi almayı düşünebilir. Zaten bizler Avrupa'ya göçle, gençleri almazsak, Avrupa çok daha zor günler yaşayacak" görüşünü dile getirdi.
Herkesin Avrupa için savaşması gerektiğini ifade eden Norbert Walter, Türkiye ve Ortadoğu'dan Avrupa'ya gençler ve girişimcilerin gidebileceğini de söyledi.
'IMF katkıda bulunacak'
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı konferanstaki konuşmasında, dünya ekonomisinde bu yıl beklenen gelişmelerin 2004'e kadar olumlu olmayabileceğini ifade ederek, şöyle devam etti; "IMF ile yapacağımız yeni anlaşmalar Türkiye'nin güçlenmesine önemli katkıda bulunacaktır, makroekonomik koşulları beklenen düzeyde tutmamıza yardımcı olacaktır. Ama 2005 ve bundan sonraki yıllarda ekonominin önünde ne gibi gelişmeler olacağını bilemiyoruz."