Almanya'dan petrol uyarısı

Uluslararası yatırım bankası Deutsche Bank, cari işlemler açığının finansmanında sorun bulunmadığını, ancak petrol fiyatlarının, açığın önündeki en büyük risklerden biri olduğunu söyledi.

LONDRA/ANKARA - Uluslararası yatırım bankası Deutsche Bank, cari işlemler açığının finansmanında sorun bulunmadığını, ancak petrol fiyatlarının, açığın önündeki en büyük risklerden biri olduğunu söyledi.
Deutsche Bank'ın Türkiye analizinde, cari işlemler açığının şu anda sürdürülebilir bir finansmanının olduğu belirtilerek, petrol fiyatlarının varil başına 60 dolar civarında seyretmesi halinde, Türkiye'nin cari işlemler açığının, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 6.2'si olacağınin tahmin edildiği ifade edildi.
Küresel likidite düzeyinin şu andaki seyrinde devam etmesi durumunda, açığın finansmanının sağlanacağı da kaydedildi. Ham petrolün varil fiyatının 70 dolar düzeyinde seyretmesi halinde ise cari açığın, GSYİH'nin yüzde 7'sine çıkacağı vurgulandı.
'İlk çeyrek daha zor'
Analizde, Türkiye'ye doğrudan yabancı sermaye girişinin bu yıl da artarak süreceği, özelleştirmelerle birlikte 12 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye girişinin yaşanabileceği, ancak 2007 yılında, doğrudan yabancı sermaye girişinin azalabileceği kaydedildi.
Enflasyon ile mücadelenin, yılın ilk çeyreğinde zor olabileceğinin vurgulandığı analizde, yüksek petrol fiyatlarının devam etmesi ile hizmet sektörü fiyatlarındaki katılığın devam etmesinin, enflasyonun yüzde 5'lik hedefinden sapmasına neden olabileceği vurgulandı. Analizde, enflasyonun, ilk çeyrekte, hedeflerin üzerinde yüksek çıksa bile, ikinci çeyrekten itibaren düşmeye başlayacağı ve yılın üçüncü ve son çeyreğinde ise hedeflere paralel seyredeceği, ancak petrol fiyatlarının seyrinin, enflasyonu etkileyeceği ifade edildi.