Almanya'ya bir gol de liderlerden

Almanya'ya bir gol de liderlerden
Almanya'ya bir gol de liderlerden
Almanya, daha önce karşı bankalara doğrudan sermaye takviyesine İspanya ve İtalya'nın baskısıyla yeşil ışık yaktı

İtalya’ya önceki akşam yenilerek Euro 2012’de final şansını kaybeden Avrupa ’nın lokomotifi Almanya, Euro Bölgesi borç krizinin çözümü için düzenlenen liderler zirvesinde de geri adım atmak zorunda kaldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, daha önce karşı olduğu Euro Bölgesi kriz fonları aracılığıyla bankalara doğrudan sermaye takviyesine, özellikle İspanya ve İtalya’nın ısrarcı tutumu nedeniyle yeşil ışık yakmak zorunda kaldı. Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları, iki gün süren zirvede ayrıca ekonomik büyümenin teşvik edilmesi için acil olarak 120 milyar euro kaynak bulunması konusunda uzlaştı. Avrupa Yatırım Bankası’nın sermayesi 10 milyar euro arttırılarak kredi kapasitesi 60 milyar euro yükseltilecek. Kalan 60 milyar euro, AB bütçesinde henüz kullanılmayan yapısal fonların istihdamı teşvik edecek şekilde yeniden dağıtılması ile gelecek aylarda çıkarılacak, enerji, ulaşım ve geniş bant internet yatırımlarına yönelik proje tahvilleriyle karşılanacak. Büyüme ve istihdamı teşvik amaçlı 120 milyar euro büyük ölçüde krizdeki ülkelere yönlendirilecek.
İspanya nefes aldı
Euro Bölgesi liderleri, Euro Bölgesi bankaları için ortak bir denetim mekanizmasının oluşturulması ve daimi kriz fonu Avrupa İstikrar Mekanizması eliyle bankalara doğrudan sermaye takviyesinde uzlaştı. Anlaşma, zordaki bankaları nedeniyle geçen günlerde ortaklarına el açmak zorunda kalan İspanya’nın rahat bir nefes almasını sağladı. Liderler ayrıca, bütçe disiplinine bağlı ülkelere kurtarılmaya ihtiyaç duymaları halinde daha esnek koşullarda kredi verilmesinde mutabakat sağladı.


Euro yüzde 2 yükseldi

Liderler zirvesinden çıkan kararların ardından euro dolar karşısında yüzde 2 değer kazanarak 1.2690 seviyesine çıktı. Avrupa borsalarında yüzde 3’ün üzerinde yükselişler yaşandı. İç piyasada da faiz yüzde 8,5’e inerken, dolar 1.81 TL’nin altına düştü. İMKB ise günü yüzde 2,83’lük artışla tamamladı. Petrol fiyatları yüzde 5’in üstünde artarak 81 doları geçerken, altının ons fiyatı da yüzde 3’e yakın yükselerek 1.600 dolara çıktı. İspanya’nın 10 yıllık tahvillerinin faizi yüzde 6,43’e geriledi. Euro Bölgesi’nin daimi kriz fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması’nın, ilk aşamada 500 milyar euroluk sermaye gücüyle faaliyete geçecek olmasına rağmen İtalya ve İspanya’nın borçlarının toplamının 2.4 trilyon euroyu bulması, piyasalardaki rahatlamanın uzun sürmeyebileceği yorumlarına neden oldu.


Alınan kararlar

Ekonomik büyümenin teşvik edilmesi için 120 milyar euro kaynak bulunacak.
Avrupa Yatırım Bankası’nın kredi kapasitesi 60 milyar euro arttırılacak.
Bankalara Euro Bölgesi kriz fonları aracılığıyla doğrudan sermaye takviyesi yapılacak.
Euro Bölgesi bankaları için ortak bir denetim mekanizması kurulacak.
Bütçe disiplinine bağlı ülkelere kurtarılmaya ihtiyaç duymaları halinde daha esnek koşullarda kredi verilecek.
Ortak bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu kurulacak.


Neler yapılmayacak?

Kriz fonu ikincil piyasadan zordaki ülkelere ait tahvilleri almayacak.
Faiz oranlarına üst limit getirilmeyecek.


Avrupa’nın BDDK’sı kuruluyor

Ali İhsan Gelberi/Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü: Ekonomiyi canlandırmak için 120 milyar euro kullanmaya karar verdiler. Büyük bir ihtimalle tahvil alarak piyasaya sokacaklar bu parayı. Avrupa’nın BDDK’sı kurulacak ve onun da bir fonu olacak. Bu fondaki paralarla bütün avrupa bankalarına tek bir yerden müdahale edilecek. Bu, çözüm yolunda önemli bir adım. Bankacılık krizinin çözülmesi piyasayı rahatlatabilir de tam tersi etki de yapabilir. Sermaye katkısı kısmen kamulaştırılma demek.

bigPara.com