'Almanya'ya gidip ifade vereceğim'

Hakkında Almanya'da çıkartılmış uluslararası tutuklama kararı bulunan Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar dün gece CNN Türk'te katıldığı 'Tarafsız Bölge' programında da...

ANKARA - Hakkında Almanya'da çıkartılmış uluslararası tutuklama kararı bulunan Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar dün gece CNN Türk'te katıldığı 'Tarafsız Bölge' programında da hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı kalktığı anda Almanya'ya gidip ifade vereceğini söyledi. Dursun Uyar "Almanya'da aranıyor musunuz?" sorusu üzerine şunları söyledi:
"Almanya'da, Yimpaş GmbH ortaklarından birkaç kişi genel müdür olarak Faik Gürler'i, sorumlu olarak da Abdurrahman Çiğdem ve beni şikâyet ediyorlar. Öbür arkadaşlarımız gidiyor ve orada tutuklanıyor. İlk mahkemede görevsizlik kararıyla serbest bırakılıyor. SPK'nın bir davası nedeniyle yurtdışı çıkış yasağım var. O nedenle Almanya'ya gidemiyorum. Yurtdışı çıkış yasağım kalktığı anda gidip ifademi vereceğim ve aklanacağım."
Programa katılan Yimpaşzedelerin avukatı Acun Papakçı ise, Uyar'ın Interpol'e üye 185 ülkede arandığını belirterek, "Aranıyor. Gösterdiği belge tutuklama kararıdır. Türkiye'de neden bir tutuklama kararı yok, bunu anlamak mümkün değil" diye konuştu. Papakçı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Uyar'ın arama kararı olarak anlattığı kararın, tam olarak Almancadan çevrildiği zaman tutuklama kararı olduğu anlaşılacaktır. Dursun beyin Almanya'ya girerken, tutuklanması değildir. Dursun Uyar, Türkiye dışında Interpol'e üye 185 ülkede aranmaktadır. Tutuklama kararının başında 'çok acilen' sözcüğü var. Almanya ve İsviçre'de savcılıkların hazırladığı 8 bin sayfalık dosyalar mevcut. Tutuklayan mahkemedir. Faik Gürler bacanağıdır, taksi şoförlüğünden şirket yönetimine gelmiştir."