Alo 136 Hattı'na kaçak ihbarı yağdı

Alo 136 Hattı'na kaçak ihbarı yağdı
Alo 136 Hattı'na kaçak ihbarı yağdı

Alo 136 hattı sayesinde 1.6 milyon liralık kaçak mal yakalandı. fotoğraf: SALİH BARAN / aa

ANKARA - Kaçakçılıkla mücadelede etkinliği arttırmak için Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nce kurulan ‘ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı’na bir yılda yaklaşık 167 bin çağrı geldi.
Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Neşet Akkoç, kaçakçılıkla mücadeleye vatandaşın da katkısını sağlamak amacıyla oluşturulan ‘ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı’nın geçen yıl ağustos ayında faaliyete geçirildiğini hatırlattı.

İhbarcıya ikramiye veriliyor
Akkoç, söz konusu hattın 18 gümrük başmüdürlüğü içerisinde kaçakçılık, istihbarat ve gümrük muhafaza müdürlüklerine otomatik olarak yönlendirme yaptığını, 7 gün 24 saat açık olduğunu belirtti. ALO 136 Hattı’nı bir yılda 167 bin 157 kişinin aradığını, bunlardan ihbar niteliğinde olan müracaatların titizlikle değerlendirildiğini ifade eden Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Akkoç, bu ihbarlar sonucunda 1 milyon 650 bin lira değerinde kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldığını belirtti. Değerlendirmeye alınan diğer ihbarlarla ilgili çalışmaların da devam ettiğini ifade eden Akkoç, kaçakçılığı önleme, izleme ve soruşturmakla yükümlü gümrük muhafaza görevlilerinin, ALO 136’ya gelen her ihbarı titizlikle değerlendirerek gerekli müdahaleleri zamanında ve eksiksiz olarak yaptığını kaydetti. ALO 136’ya yapılan ihbarlarla ilgili bildirimde bulunan kişilerin kimlik bilgilerinin de kesinlikle gizli tutulduğunu vurgulayan Akkoç, ayrıca kaçakçılığı, faillerini, kaçak eşyanın bulunduğu, saklandığı veya satıldığı yerleri yetkili birimlere haber veren, kaçak eşyanın ortaya çıkmasına hizmet ve yardım eden kişilere de yakalanan kaçak eşyalara ilişkin mahkeme sonucuna göre ikramiye ödendiğini söyledi. (aa)


    ETİKETLER:

    Ankara

    ,

    Cunda