'Alo'da tasarruf ettik, telefona 2 milyar dolar harcadık

'Alo'da tasarruf ettik, telefona 2 milyar dolar harcadık
'Alo'da tasarruf ettik, telefona 2 milyar dolar harcadık

Bu yılın eylül ayına kadar 2 milyar liralık cep telefonu ithal edildi.

Haber: BEGÜM GÜRSOY KAYA / Arşivi

İSTANBUL - Cep telefonu abonelerinin sayısında azalma olmasına rağmen, Türkiye ’de cihaz ithalatında rekor rakamlara imza atılıyor. Abone sayısı 2009 yılında 3 milyon, bu yıl Eylül ayına kadar da 1.1 milyon azalırken, telefon ithalatı ise hız kesmedi. Geçen yıl 3 milyar dolarlık ithalat yapılırken bu yılın ilk 8 ayında da bu rakam 2 milyar doları buldu. 16 yıllık mobil iletişim tarihinde harcanan toplam tutar ise 30 milyar dolara yaklaştı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK ) ise ‘cari açığa dikkat’ uyarısında bulundu. 

Akıllı telefon da etkiledi
BTK, elektronik haberleşmedeki son eğilimleri mercek altına aldı. Verilere göre ekonomik krizin başladığı 2008 senesinde cep telefonu abone sayılarında azalma yaşanmadı ama kriz kendini geçen sene gösterdi. 2009-2010 döneminde mobil abone sayısında toplam 4.1 milyon kayıp yaşandı. Bu dönemde cep telefonu ithalatında 2008 yılına göre bir azalma yaşanmış olsa da, hızından bir şey kaybetmedi. 

Apple 3 büyüğü salladı
2009 yılında 14 milyon cihaz ithal edilirken, yurtdışına çıkan vatandaşlar beraberinde 566 bin adet cihaz getirdi. Bu cihazların büyük bir kısmının iPhone gibi akıllı telefonlar oluşturdu. Bu senenin ilk 8 ayında ise 8.6 milyon cep telefonu ithal edilirken, vatandaşların getirdiği cihaz sayısı ise 495 bin oldu. Ortalama 200 dolar olan cep telefonlarının ithalat faturası ise geçen yıl için ortalama 3 milyar dolar olurken, bu yıl için de 2 milyar dolara dayandı.  
iPhone ’un sahibi Apple firması ise son 2 yılda, 5 büyük cep telefonu üreticisinin pazar paylarını kaparak tahtından etti. Bunlar arasında Nokia, Motorola ve Sony Ericcson’un 2009’da önceki yıla göre satışlarında gerileme oldu. İlk çeyrekte akıllı telefon satışları 54.3 milyona ulaşarak, 2009’a göre yüzde 48.7 oranında arttı.