Alternatifbank'a Yunanlı ortak

Anadolu Grubu, Alternatifbank'ın yüzde 47.02'lik hissesini 204.7 milyon dolara Yunanistanlı Alpha Bank'a devretti.

İSTANBUL - Anadolu Grubu, iştiraki olan Alternatifbank'ın halka açık kısmı dışında kalan yüzde 94.04 hissesinin yarısını (yüzde 47.02) yaklaşık 204.7 milyon dolara Yunanistan'ın ikinci büyük bankası Alpha'ya sattı. Alpha'nın Alternatif Finansal Kiralama'nın (ALease) yüzde 47.44 hissesi için de 17.5 milyon dolar ödeyeceği açıklandı.
Anadolu Grubu'ndan dün yapılan açıklamada, "Anadolu Grubu finans sektöründeki faaliyetlerini geliştirmek amacıyla Yunanistan Merkezli Alpha Bank ile her iki tarafın yüzde 50 pay sahibi olacağı ve yönetimde eşit şartlarla temsil edilecekleri bir finansal holding kurmak üzere hisse devir anlaşması imzalamıştır. Anlaşma, Anadolu Grubu'nun sahip olduğu Alternatifbank'ın (ABank) yüzde 94.04, Alternatif Finansal Kiralama'nın (ALease) ise yüzde 94.88 hissesinin yarısının ayni sermaye, yarısının nakit olmak üzere tamamen Finansal Holding'e devrini öngörüyor.
Ön şart ve yetkili kurumların onaylarının nedeniyle hisse devirleri tahminen Mart 2007'ye kadar tamamlanacaktır" denildi.
ABank 435.5 milyon dolar
Şirketten yapılan yazılı açıklamada anlaşmanın detayları hakkında şu bilgiler verildi: "Kurulacak Finansal Holding'in yüzde 50 hissesi karşılığında Alpha Bank, nakit sermaye taahhüdü olarak, 204 milyon 778 bin 57 dolar ABank için, 17 milyon 553 bin 361 dolar ALease için, 20 milyon dolar da şirkete devredilecek gayrimenkuller olmak üzere, 242 milyon 331 bin 418 dolar ödeyecek. Bu şekilde ABank'ın toplam hisseleri 435.5 milyon dolar, ALease'in 37 milyon dolardan değerlenmiş olacak. Ancak bu tutarlar ABank ve ALease'in 31.12.2006 tarihli mali tablolarına bağlı olarak revize edilebilecektir."
ABank'ta çağrı var
Taraflar, ABank'ın halka açık hisseleri ile ilgili çağrı yapma, Alternatif Yatırım Ortaklığı'nın halka açık hisseleri içinse SPK'ya çağrı muafiyeti talebinde bulunacaklarını açıkladılar.
Satış işlemine ilişkin Alpha Bank'tan dün yapılan açıklamada ise "Türk finansal sektöründe güçlü bir şubeleşme yaratmak için Anadolu Grubu ile anlaşmaya varıldı. Bu ortaklıkla Alpha Bank büyük ve hızlı büyüyen bir piyasada hızla gelişen bir sektöre giriyor" denildi. Aynı açıklamada kurulacak yeni holdingin yönetim kurulu başkanının Tuncay Özilhan olacağı da yer aldı.
Dün borsada 2.80 YTL'den işlem gören Alternatifbank hisselerinin bu değerden hesaplanan piyasa değeri 427 milyon dolar oluyor. Dün bankanın tamamını 435.5 milyon dolara satan Anadolu Grubu böylece çok az primle satışı gerçekleştirmiş olacak.
Özilhan: Kimyamız uydu
Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise 'İmzayı attık. Alternatifbank yeni sermaye yapısı ile daha büyük hedeflere doğru yol alacak' dedi.
Özilhan Yunanlı Alfa Bank ile kimyalarının uyuştuğunu belirterek şunları söyledi: "Aracılar üç-dört ay önce böyle bir teklifi getirdikleri zaman ilk önce kimyamızın uyuşup uyuşmayacağına baktık. Çünkü büyüyeceğine inandığımız bankacılık sektöründe kalmak ve Alternatifbank'ın en fazla yüzde 50 hissesini satmayı düşünüyorduk. Görüşmeler sırasında iş yapma biçim ve kültürümüzün de benzer olduğunu anladık."
Alpha Bank'ın bu ortaklıkla başta Türkiye olmak üzere Orta Asya'daki Türk cumhuriyetler'ine yayılma fırsatını ele geçirdiğini belirten Özilhan şunları söyledi: "Hem onlar hem biz bu ortaklıkla bölgede çok güçlü hale geleceğiz. Alternatifbank hem ucuz hem de uzun vadeli fonlamaya kavuşuyor. Bu da Alternatifbank'ın iş ortaklarına büyük katkı sağlayacak."100 yıldır bankacılık yapıyorlar
9.9 milyar avro aktif büyüklüğü ile Yunanistan'ın ikinci büyük bankası olan Alpha Bank Yunanistan'ın en zenginlerinden Costopoulos ailesine ait. Aile yaklaşık 100 yıldır bankacılık sektöründe faaliyet gösteriyor. Alphabank'ın, Romanya, İngiltere, Sırbistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Kıbrıs Rum Kesimi ve ABD'de şubeleri var. Yunanistan'daki şube sayısı 365 olan banka 2006 ilk altı ayında 305.9 milyon avro net kâr açıkladı. Otelcilik alanında da büyük yatırımları olan banka Atina ve Rodos'taki Hilton'ların sahibi.


ABank'ın 28 şubesi var
Anadolu Grubu, finans sektörüne 1996 yılında Alternatifbank'ın yüzde 80'ini alarak girdi. Şube sayısı 28 olan ABank, 2005 yılı itibarıyla 1 milyar doları aşan aktif büyüklüğe ve 1.2 milyar doların üzerinde dış ticaret hacmine sahip. Bankalar Birliği'nin Eylül 2005 aktif büyüklük sıralamasına göre sektördeki yeri 23. sırada bulunuyor. Bankanın halka açıklık oranı ise yüzde 4.79. Ortaklık yapısına bakıldığında yüzde 77.08 ile Anadolu Endüstri Holding başı çekiyor. Diğer ortaklar ise yine holding bünyesindeki şirketler.