Altı ay çalışmak için 1159 kişi başvurdu

1 Eylül 2009-26 Şubat 2010 tarihleri arasında Zonguldak İl Özel İdaresi'nde çalıştırılmak üzere 25 kişi alınacağı duyuruldu. İş için 1159 kişi başvurdu

ZONGULDAK- Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğünce yürütülen Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında, İl Özel İdare Müdürlüğüne bağlı birimlerde şoför ve yardımcı hizmetli olarak alınacak 25 kişinin kura çekimi noter huzurunda Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. İl genelindeki 25 kişilik geçici kadroya, 1159 işsiz müracaatta bulundu.
İŞKUR Zonguldak İl Müdürü Cemal Yiğit, kura çekimi öncesinde yaptığı açıklamada, kuranın noter huzurunda şeffaf şekilde gerçekleştirilerek 25 asil ve altı yedek personel seçileceğini belirterek, kurada ismi çıkanların 1 Eylül’de iş başı yapacaklarını ve 26 Şubat 2010’da iş sürelerinin sona ereceğini kaydetti. Şoför olarak müracaat eden ve kurada ismi çıkan Emre Şeref (27), özel bir firmada şoför olarak çalıştığını belirterek, şöyle dedi:
“İş nasıl olacak bilemiyorum. Ben daimi olarak düşünmüştüm ama o kadar da önemli değil. Kazandım ama kararsızım. Beş ay 26 gün denilince insanın içinde karamsarlık oluşuyor. İşten çıktıktan sonrasını da düşünmek var. Ev geçindiriyorum. Evliyim ve iki çocuğum var onları da düşünmek zorundayım. İş yerinde kalır, yoksa geçici statüde olsa çalışmaya gider miyim bilemiyorum.”

İsmi çıkanlar sevindi
Aydın Karaoğlu (41), yardımcı hizmetli olarak kurada ismi çıkınca çok şaşırdığını anlatarak, şöyle konuştu:
“Kurada ismimin çıkmasına sevindim. Çok dua ettim. İşsizdim ve mağdur durumdaydım, çünkü üç çocuğum da okula gidiyor. Benim tek istediğim onların masraflarını karşılamaktı, şansımıza kurada adım çıktı. Geçici işlerde çalışıyordum. Bu benim için büyük şans, beş ay çalışacağım sonrası nasip. Şans insana 40 yaşından sonra da gülebiliyormuş. Şükredeceğiz.” (aa)