Altı ayın en düşük cari açığı

Altı ayın en düşük cari açığı
Altı ayın en düşük cari açığı
Cari açık, şubatta 4.2 milyar dolarla beklentilerin altında kaldı. Düşüşün martta da devam etmesi ve petrol fiyatlarının belirleyici olması bekleniyor

Cari açık, dış ticaret açığındaki düşüş, iç talepteki yavaşlama ve Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırma politikasının etkisiyle şubat ayında beklentilerin altında kaldı. Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre cari açık şubat ayında 4 milyar 217 milyon dolar ile son 6 ayın en düşük rakamına indi. Piyasanın şubat ayı cari açık beklentisi 4.5 milyar dolar civarında bulunuyordu. Yılın ilk iki ayındaki cari açık ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,9 azalarak 10.1 milyar dolara indi. Yılın ilk iki ayında yaşanan düşüşte, dış ticaret açığının 1.61 milyar dolar azalarak 10.68 milyar dolara gerilemesi, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin ise 316 milyon dolar artarak 1.19 milyar dolara ulaşması etkili oldu.

Cari açıktaki iyileşmenin mart ayında daha da belirginleşeceğini belirten analistler, “Geçen yıl martta istisnai bir FDI gideri var, yaklaşık 1.3 milyar dolar civarında. O gider bu yıl bu boyutta olmayacak. Bu da geçen yıl martta 9.56 milyar dolar olan cari açığı 6.8 milyar dolara indirecek” dedi. Esas olarak iç talepte gözlenen yavaşlamanın getirdiği bir iyileşme olduğuna işaret eden uzmanlar, “ Kredi faizlerinde ekim sonrasında gözlenen yükselişle birlikte iç talepteki yavaşlama Merkez Bankası’nın politikalarının cari açığı daraltmada etkili olduğunu gösteriyor” dedi.

Yurtdışında yerleşik kişilerin, yurtiçinde yaptıkları net yatırımlar (FDI), bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre 334 milyon dolar artarak 1.68 milyar dolara yükselirken, yurtiçinde yerleşik kişilerin yurtdışında yaptıkları net yatırımlar ise 526 milyon dolar azalarak net 271 milyon dolar oldu.

Hizmet sektörüne destek müjdesi
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dün açıklanan şubat ayı cari açık verisinin son 6 ayın en düşüğü, son 17 ayın da ikinci en düşük verisi olduğunu belirterek, “Bunda bir taraftan alınan önlemlerin, bir taraftan da mal ve hizmet ihracatımızdaki artışın payı var” dedi. Cari açık verilerinin beklentilerine paralel olduğunu, mart ayında da bu trendin devam edeceğini belirten Zafer Çağlayan, sadece hizmet sektörlerindeki ihracatı arttırmayı amaçlayan yeni bir destek paketi açıklayacaklarını söyledi.

Birkaç yıl yüksek seyredecek
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, cari açığın birkaç yıl daha Türkiye ’de yüksek seyretmeye devam edeceğini belirterek, “Cari açık sorunu çözülüyor bitiyor, böyle bir şey yok” dedi. Ankara Sanayi Odası Gündem Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Babacan, Yeni Teşvik Sistemi’nin kısa vadede cari açığa çok katkısı olmayacağını kaydetti. Cari açıkta genel trendin aşağı yönlü olduğunu fakat açığın birkaç yıl daha yüksek seyredeceğini belirten Babacan, “Petrol fiyatları belirleyici olacak” dedi.(radikal)

bigPara.com