Altı CarrefourSA Aerium'un oldu

Fransız Carrefour'un, Sabancı ortaklığıyla Türkiye'nin değişik şehirlerinde kurduğu alışveriş merkezlerinden altısını Londra merkezli uluslararası yatırım fonu Aerium Finance ve Grup Şirketleri aldı.

İSTANBUL - Fransız Carrefour'un, Sabancı ortaklığıyla Türkiye'nin değişik şehirlerinde kurduğu alışveriş merkezlerinden altısını Londra merkezli uluslararası yatırım fonu Aerium Finance ve Grup Şirketleri aldı. Satışın Mersin, Ankara, Bursa, İzmit, İstanbul Haramidere ve İstanbul
İçerenköy'deki CarrefourSa alışveriş merkezleri ve hipermarketleri kapsadığı gazete ilanlarıyla açıklandı.
İlanda şöyle denildi: "Altı alışveriş merkezi ve hipermarketten oluşan gayrimenkul portföyünün sahibi Bainbridge Gayrimenkul Yatırım Geliştirme ve İşletmecilik A.Ş.'nin tüm hisselerini 330 milyon YTL karşılığında CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş.'den satın alındığını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Londra merkezli bir yatırım grubu olan Aerium Finance Ltd. ve kontrolünde faaliyet gösteren yabancı kaynaklı fonlar, Türkiye'de mevcut mevzuata uygun olarak satın alıp kiraya verme ve uzun süreli gayrimenkul kiralama işlemlerine 1.5 milyar YTL turarından yatırım yapmayı planlamaktadır."
Operasyon sonrasından CarrefourSA'ların kiracı olarak, merkezin yeni sahiplerine kira ödeyeceği söyleniyor. Bilindiği gibi Carrefour, 2005 başında Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye'nin de aralarında olduğu çeşitli ülkelerdeki alışveriş merkezlerini satma kararı aldığını açıklamıştı.
Piyasa çevrelerine göre bu satış işleminin altında yatan neden şirkete taze para girişini sağlamak. Böylece CarrefourSA, bu satış işlemiyle taze para girişi sağlarken, elde edilen bu kaynakla yeni marketler açmayı ve en iyi bildiği işi yani sadece perakendeciliği yapmayı hedefliyor.