'Altı günde 2 milyon kişi 3G'lendi'

'Altı günde 2 milyon kişi 3G'lendi'
'Altı günde 2 milyon kişi 3G'lendi'

3G uyumlu telefonların fiyatında 2010 yılında ciddi düşüşler yaşanmasını bekleyen Ciliv, ?Üç sene içinde telefon üreticileri 2G uyumlu telefon üretimini kesebilir? dedi. FOTOĞRAF: ERHANELALDI /AA

Altı gün içinde 2 milyon kullanıcının 3G'ye geçtiğini açıklayan Turkcell Genel Müdürü Ciliv, 'Bir haftada 3G ile 1 milyondan fazla görüntülü görüşme yapıldı. Netbook-VINN satışı 10 bini aştı. VINN'da stok sıkıntısı yaşıyoruz' dedi

İSTANBUL - 30 Temmuz tarihinde resmen başlayan 3G uygulamasının üzerinden altı gün gibi kısa bir süre geçmesine rağmen 2 milyon kişinin 3G kullanım hakkını aldığını açıklayan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Bir haftada 3G ile bir milyondan fazla görüntülü görüşme yapıldı. Netbook-VINN satışı bir haftada 10 bini aştı. Aynı süreçte data trafiğinin yüzde 48’i  3G üzerinden geçmeye başladı. Yabancı turistlerde en yoğun Turkcell kullanımı Alman, Hollandalı, Fransız, İngiliz, İsviçre ve Norveçlilerde” dedi. 

3G’de İnegöl ilk sırada
En çok 3G kullanan iller sıralamasında ise İnegöl ve Hatay’ın ilk sıraları paylaştığını vurgulayan  Süreyya Ciliv konuşmasını şöyle sürdürdü; “ En çok görüntülü görüşme yapan ilk 3 yerleşim yeri İnegöl (Bursa), Hatay (Merkez) ve Sultanbeyli (İstanbul). En yoğun data kullanılan ilk 3 yerleşim yeri ise Üsküdar (İstanbul), İnegöl (Bursa) ve Gölcük (Kocaeli). Bu arada en yoğun data kullanılan iller arasında Şırnak da yer alıyor.”
3G’nin Türkiye için çok önemli olduğunu, hem sosyal hem de ekonomik açıdan büyük önem taşıdığını kaydeden Ciliv, “3G’nin en önemli özelliği; interneti halka indirmesi, cebe sokması” dedi.

VINN’da sıra var
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ciliv, bayileri ziyaret ettiğini ifade ederek, hem interneti daha kolaylaştıran telefonlara talebin hızla arttığını hem de netbook ve dizüstü bilgisayarlara VINN’ı takarak internete hızlı ve hür bir şekilde ulaşmanın müşteriler tarafından tercih edildiğini söyledi.
Ciliv, “Şu anda dükkanlarımızda VINN stok sıkıntısını yaşıyoruz. Ankara’da dün ziyaret ettiğim mağazalarda 25-30 müşterimizin sırada beklediğini haber aldım” dedi.
Şu anda 2 milyon kişinin 3G hizmetinden yararlanabildiğini de hatırlatan Ciliv, “Şu anda 3,2 milyon Turkcell abonesinin 3G uyumlu telefonu bulunuyor. Sene sonuna kadar bu rakamın 3,6 milyon adete ulaşması bekleniyor. Şu anda 2 milyon kişi 3G hizmetinden yararlanıyor. Bu rakamın yüzde 40’ının 3G uyumlu telefonu bulunuyor diğerlerinin ise kısa sürede alacağını düşünüyorum” bilgisi verdi. 

Telefon fiyatları düşecek
3 G ile ilgili yaklaşık altı aylık bir çalışma yaptıklarını da söyleyen Ciliv bugüne kadar satış departmanları dahil olmak üzere Turkcell teşkilatında yer alan 22,500 kişiye 3G eğitimi verdiklerini bu kişilerinde Turkcell merkezlerinden kullanıcıların sorularını yanıtladıklarını söyledi.
3G uyumlu telefon fiyatlarında 2010 yılında ciddi düşüşler yaşanmasını bekleyen Ciliv, üç sene içinde ise telefon üreticilerinin 2G uyumlu telefon üretimini kesebileceği bilgisini verdi.

Yurtdışı yatırıma devam
Yılın ikinci çeyreğine ait bilançonun krize rağmen son derece başarılı olduğunu da konuşmasında vurgulayan Ciliv, global krize rağmen yurtdışı yatırımların devam edebileceğini söyledi.
Ciliv bu konudaki stratejilerini şöyle özetledi; “Hiçbir kaybettiğimiz ihale uykumuzu kaçırmıyor. Yurtdışı açılımı Türkcell için önemli ama doğru zamanda doğru fiyatla yapmak çok önemli.
Şu anda ilgilendiğimiz yeni ülkeler, yeni operasyonlar var. Bunlar neresi? Kuzey Afrika’daki bazı ülkeler, komşumuz olan ülkeler ve Doğu Avrupa’da bazı ülkeler... O bölgeye odaklıyız, bölgesel olarak büyümek açısından... Onları daha yakından takip ediyoruz.”
Konuşmasında global krize de değinen Ciliv, en kötü dönemin yılın ilk çeyreğinde atlatıldığına değinerek şöyle konuştu: “Krizin en kötü dönemini dünyü ve Türkiye’nin atlattığını düşünüyorum. Bu kriz döneminden Türkiye diğer ülkelere göre daha hızlı çıkacaktır.”

2 milyar dolar nakti var
Süreyya Ciliv Reuters’a yaptığı açıklamada ise şirketin bir yıldan az vadeli borçlarının çevrilmesi için Eylül’de 300-400 milyon dolarlık bir ‘club deal’ planladığını ve bunun için yerli ve yabancı bankalarla görüştüklerini söyledi.
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 2 milyar doları aşkın güçlü nakit pozisyonu bulunması rağmen borçları ödeyerek kapatmak yerine yeni borçlanma ile çevirmeyi tercih ettiklerini belirtti. Ciliv bu işlemi eylülde bitirmek istediklerini de vurguladı. 

147 milyon TL dava karşılığı ayırdı, kârı 123 milyon TL düştü
Turkcell İletişim, bu yılın ilk yarısını net kârda yüzde 26’lık düşüşle 389 milyon lira ile tamamladı. Turkcell’in 2009 ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıklayan Genel Müdür Süreyya Ciliv, konuşmasında şirket performansındaki yükselişe karşın karlılıktaki düşüşün nedenlerini sıralayarak başladı. Krize rağmen Turkcell müşterilerinin kullanım süreleri ve aylık kullanım ücretlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yükseliş yaşanmasına karşın kriz nedeniyle kullanım ücretlerinde yapılan yüzde 65’lere varan indirimler nedeniyle karlılığın gerilediğini vurgulayan Ciliv, bunun yanısıra karı düşüren bir diğer unsurun ise şirketin ihtiyatlı davranarak 147.5 milyon TL’lik dava karşılığı ayırmasını gösterdi. Ciliv “Bu şirketin net karını 123 milyon TL tutarında olumsuz etkiledi” dedi.

TT ile anlaşmazlık var
Turkcell karşılık olarak ayırdığı 147.5 milyon liranın veya 96.2 milyon doların, 79.8 milyon dolarının iştiraki bir Çukurova grubu şirketi olan Millenicom’la imzalanan uluslararası arabağlantı anlaşması nedeniyle Türk Telekom’la olan anlaşmazlıktan kaynaklandığını, kalan 16.4 milyon doların ise Boğaziçi Kurumlar Vergi Dairesi ile distribütörlere sağlanan indirimler üzerinden özel iletişim vergisi ödenmesi ile ilgili olarak vergi ödemeleri hesaplama yöntemi farklılıklarından kaynaklandığını açıklandı.

840 bin faturalıya geçti
Verilen bilgiye göre, 2009’un ikinci çeyreğinde, mobil pazarda yaşanan 802 bin abonelik daralmaya rağmen Turkcell, 43 bin abone kaydetti. Aynı çeyrekte faturalı abonelerini 840 bin kişi artırmayı başaran Turkcell, toplam aboneler içinde faturalı abone payını 2008’in ikinci çeyreğindeki seviyesi olan yüzde 19’dan, yüzde 24’e çıkardı.

Sekiz yılın en yüksek seviyesi
Abone başı aylık ortalama gelir, bir önceki çeyreğe göre yüzde 9 artışla 18.6 lira olarak gerçekleşti. Abone başı aylık kullanım dakikası ise bir önceki yıla göre yüzde 38’lik yükselişle 2001 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkarak 127.9 dakika oldu. Zorlu makroekonomik şartlara rağmen Turkcell, grup gelirlerini TL bazında geçen yıla göre yüzde 1.1 oranında artırarak 2 milyar 204 milyon liraya çıkardı. AVFÖK (Amortisman-vergi-faiz öncesi kar) yüzde 10.9’luk düşüşle 709 milyon lira olarak gerçekleşirken, net kar 2008’in ikinci çeyreğine göre yüzde 26.2 azalışla 389 milyon lira oldu.
Turkcell grubunun dolar bazında gelirleri ise yüzde 20.3 gerileyerek 1 milyar 398 milyon dolar olurken, AVFÖK yüzde 30 düşüşle 449 milyon dolar, net karı ise yüzde 42.4’lük azalışla 246 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Turkcell’in 30 Haziran 2009 itibariyle toplam abone sayısı 36.3 milyona yükseldi.
(Radikal)