Altı trilyonluk ilaç çürümeye terk edildi

Hastalar ilaçsızlıktan yakınırken SSK'nın elindeki 6 trilyon liralık ilaç, bürokratik işlemleri tamamlanamadığı için çürümeye terk edildi.

ANKARA - Hastalar ilaçsızlıktan yakınırken SSK'nın elindeki 6 trilyon liralık ilaç, bürokratik işlemleri tamamlanamadığı için çürümeye terk edildi. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun SSK İlaç ve Tıbbi Malzeme Sanayi Müessesesi ile ilgili raporunda, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'nda devrinden sonra depolarda kalan ilaçlara ilişkin çarpıcı bir bilgi yer aldı.
Devir sonrası kendi sağlık birimlerine satılmak üzere kutusuz üretim yapan SSK İlaç ve Tıbbi Malzeme Sanayii Müessesesi'nin elinde, 2004 stokları ve 2005 yılı mevcut hammadde ve yardımcı malzemeler kaldı. Müessese, son kullanım tarihi dolma olasılığı olan ilaçlarla birlikte toplam 6 trilyon liralık stokun değerlendirilmesi için harekete geçti. SSK Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü de, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler, Kızılay gibi kurumlarda bu ilaçların değerlendirilmesi önerisini SSK Yönetim Kurulu'na iletti.
Yönetim Kurulu ise, bunun için prosedürün düzeltilmesi gerektiği, Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç olduğu, ilaçların piyasaya satılması durumunda vergi muafiyeti konusunda sorunlar çıkabileceği gerekçesiyle bu öneriyi kabul etmedi.