'Altı yıl yatırım yapacağız'

Türk Telekom'un çoğunluk hissesinin sahibi olarak Türkiye telekomünikasyon pazarına giriş yapan Oger Telecom, altı yılda 3.5 milyar dolarlık yatırım öngörüyor.

İSTANBUL - Türk Telekom'un çoğunluk hissesinin sahibi olarak Türkiye telekomünikasyon pazarına giriş yapan Oger Telecom, altı yılda 3.5 milyar dolarlık yatırım öngörüyor. Türk Telekom'da 8 ya da 9 yıl içinde ihale için ödedeği parayı geri kazanmayı planlayan Oger Telecom, ilk aşamada geniş bant internet, faturalama ve hizmet kalitesinin artırılması konularına ağırlık verecek ve yeni yatırımları sayesinde binlerce kişiye istihdam fırsatı yaratacak. Türk Telekom'daki tüm personelle de çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, "Adil rekabetin savunucusu ve adil bir iş ortağı olacağız. Amacımız Türk Telekom'u dünyanın en iyi telekomünikasyon şirketleri arasında lider operatör konumuna getirmek" dedi.
Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin blok satışına ilişkin özelleştirme sürecini tamamlayan Oger Telecom tarafından, Türk Telekom'la ilgili gelecek stratejilerini açıklamak amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, Türk Telekom'un pazarda adil rekabetin savunucusu olacağını belirterek, hedeflerini yasal düzenlemeler çerçevesinde Türk Telekom'un sabit hat fiyatlandırmasını yeniden dengeleme çabalarını sürdürmek, yeni ürünler ve katma değerli ürünler sunmak olarak açıkladı.
Doany, "Hedefimiz 5 yıl içinde geniş bant yaygınlığını Avrupa Birliği düzeyine çıkarmak ve bant genişliğini artırmak suretiyle ülkedeki kalite ve hizmet ulaşılabilirliğini artırmak. Katma değerli yeni data hizmetlerini pazara sunarak abone sayısını yükseltmek. Geniş bant konusu Türk Telekom için esastır. Oradaki tarife karmaşasına da açıklık getireceğiz" diye konuştu. Altı yıllık bir iş planı sunduklarını ve bunu gerçekleştirmeye kararlı olduklarını anlatan Doany, "Vizyonumuz, Türk Telekom'u dünyanın en iyi telekomünikasyon şirketleri arasında lider operatör konumuna getirmek" açıklamasını yaptı.
'TT rekabet edebilir'
Gelecek yıllarda kapasite ve yeterliliği geliştirmeye yönelik önemli network yatırımları gerçekleştirileceğini anlatan Doany, "Önümüzdeki 6 yıl içinde 3.5 milyar dolarlık bir yatırım öngörüyoruz" dedi. Doany, bu yatırımları erişim, iletim, hat bağlama, paralı telefonlar, bilgi teknolojileri ve data network kanalları olarak sıraladı. Doany, her ne kadar bazı operasyonel kısıtlamalarla karşı karşıya kalsa da Telekom yönetiminin, şirketin pazardaki bu konumuna ulaşmasında başarılı olduğunu söyledi. Doany, "Türk Telekom'un diğer özel şirketlerle rekabet edebileceğine inanıyorum. Satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri konusunda daha iyi hizmet sunmaya çalışacağız" dedi.
Telekom'un Evrensel Hizmet Fonu'na katkıda bulunacak yasalar, düzenlemeler ve imtiyaz sözleşmesi çerçevesinde, hizmetlerin ülke genelini kapsaması konusunda gerekli çabayı göstereceğini kaydeden Doany, "Bilgi teknolojilerine erişimde eşitsizliğin ortadan kalkması için herkesin çaba göstermesi gerekmektedir. Türk Telekom bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Ayrıca fiyatlar konusunda rekabetçi politika sürdürülecek, ancak kalite artırıldıkça fiyatı da bu doğrultuda yükseliyor" ifadesini kullandı.
'Yenilemeye 20 yıl var'
Telekom'un yüzde 55 hissesinin satışı için düzenlenen ihale süreciyle ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Doany, şunları söyledi: "İhale süreci çok başarılı sonuçlandı ve en yüksek teklifi veren kazandı. Doğrudan yabancı yatırımlar Türkiye için çok önemli. Türkiye de bu konuda çok başarılı. Bu başarının ve bizim yaptığımız yatırımın diğer yerli ve yabancı yol gösterici olacaktır."
Doany, imtiyaz süresinin sonunda varlıkların devri konusundaki sorular üzerine, ihale sürecinin bir imtiyaz anlaşmasını içerdiğini söyledi. Kesin ve belirgin olan ihale şartlarının içeriğinin daha önceden bilindiğini belirten Doany, imtiyaz sözleşmesinin vakti gelince yenileneceği beklentisi içinde olduklarını, yenilenmezse bunun o zaman değerlendirilecek bir konu olduğunu aktardı. Doany, "Yenilenme tarihinde ben 72 yaşında olacağım ve emekli olmayı ümit ediyorum. İmtiyaz anlaşması yenilenmezse o zaman karar verici olan benden daha akıllı ve genç olacaktır" şeklinde espri yaptı. Aynı yöndeki bir başka soru üzerine Doany, yenilenme konusunun 20. yılda tartışılacak bir konu olduğunu, bugünden tartışmanın anlamının bulunmadığını, bugün bu konuda bir anlaşmazlık, kendileri için bir karmaşıklık, belirsizlik bulunmadığını ifade etti.
Doany, imtiyaz süresinde hisse satışının söz konusu olup olmayacağına ilişkin soru üzerine, bunun hem Telekom'daki Hazine payı hem kendileri için bazı özel şartlarda olabileceğini kaydetti.
Telekom çalışanlarının geleceğiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Doany şöyle devam etti:
"Türk Telekom'daki mevcut personelle çalışmaya devam edeceğiz. Şu anda kimse işten çıkarılmayacak. Türk Telekom'un daha önce uyguladığı gönüllü işten ayrılma planı vardı. Biz de bu planlara uygun hareket ediyoruz. Türk Telekom çalışanlarının yaptığı eylemlerin de onların hakları olduğunu düşünüyoruz."
Hariri: Bankacılık sektörüyle de ilgileniyoruz
Oger Telekomünikasyon'un yüzde 99 hissesine sahip Dubai merkezli Oger Telecom'un Başkan Yardımcısı Muhammed Hariri, Türkiye'de parlak bir görüntü veren bankacılık sektörüyle ilgilendiklerini söyledi. Hariri, ancak şu anda sektöre dair somut bir adım atmadıklarını aktardı.
Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany ise, 1.3 milyar dolarlık ödemeyi hissedarların nakit karşıladığını, Telecom Italia'nın 200 milyon dolar sağladığını belirterek, bir sonraki 1.4 milyar dolarlık ödeme için bankaların garanti mektubu verdiğini, yani bir çeşit koruma önlemi alındığını söyledi.
Avea'nın TT'ye devri planlanıyor
Telekom dünyasının geleceğini sabit ve mobil hatların bütünleşmesinde gördüklerini söyleyen Telecom Italia Grubu Başkan Yardımcısı ve Oger Telecom Yönetim Kurulu üyesi Giampaolo Zambeletti, Telecom Italia'nın da, sabit ve mobil hatları bir araya getiren şirket olduğunu ve bütünleşme politikasına inandığını açıkladı. Zambeletti, "Telecom Italia olarak Avea'nın yakın bir gelecekte Türk Telekom'a katılmasını öngörüyoruz. Oger Telecom'la bu konuda işbirliği yaparak çalışıyoruz" dedi. Avea'daki Türkiye İş Bankası hisselerinin alınması konusunda açıklamalarda bulunan Zambeletti, Telecom Italia olarak beş yıl önce Türkiye İş Bankası'yla çalışmaya başladık ve hâlâ da çalışıyoruz. Geleceğin ne getireceğini göreceğiz" diye konuştu.
Avea'nın ciddi bir büyüme fırsatı bulunduğunu, Telecom Italia ve Türk Telekom'un desteği ile pazarda büyük bir operatör olacağı değerlendirmesini yapan Paul Doany ise, Avea'nın genel müdür pozisyonunda şu an bir değişiklik yapılmayacağını, ilk yönetim kurulu toplantısında karar alınacağını aktardı.