Altın 11 ayın zirvesine çıktı

Altın 11 ayın zirvesine çıktı
Altın 11 ayın zirvesine çıktı
Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 14 Kasım 2011'den beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.791 dolara yükseldi. Altının ons fiyatında 14 Ağustos'tan bu yana yaşanan yükseliş yüzde 12'yi geçti. Altının gramı yurtiçinde de 102.5 lirayı geçerken, çeyrek altın 170 liraya ulaştı.
Haber: EKONOMİ SERVİSİ/RADİKAL / Arşivi

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 14 Kasım 2011’den beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.791 dolara yükseldi. Altının ons fiyatında 14 Ağustos’tan bu yana yaşanan yükseliş yüzde 12’yi geçti. Altının gramı yurtiçinde de 102.5 lirayı geçerken, çeyrek altın 170 liraya ulaştı.
Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası ile birlikte Çin ve Japonya’da da merkez bankalarının parasal gevşemeye gitmelerinin altına olan talebi arttırdığına işaret eden analistler, teknik olarak da fiyatların yukarı gideceği görüşünde. Şubat ayı ortasında 1785 dolara kadar çıkan altının ons fiyatının daha sonra sert bir şekilde düşerek 1500’lü dolara indiğini hatırlatan uzmanlar, 2000 dolar hedefinin korunduğuna işaret ediyor.
Geçen hafta mali tedbirlerini açıklayan İspanya’da, bankaların sermaye ihtiyaçlarının da beklenenden düşük gelmesiyle rahatlayan piyasalarda, dün de eylül ayı imalat sanayii (PMI) verileri moralleri yükseltti. Gerek Türkiye ’de gerekse Avrupa’da açıklanan eylül ayı imalat sanayii verilerinin önceki aya göre artış kaydetmesinin ardından İMKB ’de de alımların arttığı gözlendi. Avrupa borsalarında 1-2 arasında yükselişler yaşanırken, İMKB de günü yüzde 0,54’lük artışla 66.754 puandan kapattı. Eylül ayı PMI verisi İspanya’da şubattan bu yanaki, İtalya’da marttan bu yanaki en yüksek seviyeye çıktı. Piyasaların olumlu karşıladığı bir diğer gelişme ise ABD ISM imalat endeksi oldu.

bigPara.com